| cosmasavoare a întrebat:

Credeti ca orasul disarut Atlantida a existat vreodata sau este doar o poveste? Daca da cum de nu au reusit sa il gaseasca pana acum?

Răspuns Câştigător
| DrunkenRat a răspuns:

Platon a vorbit pentru prima data de Atlantida ca fiind o insula situata in oceanul Pacific, undeva intre Africa si Amercia. Totusi, exista surse care spun ca Platon si-a inspirat povestea de la o insula din Marea Egee, numita in trecut Thera. Aceasta a avut o cultura asemanatoare cu cea pe care a descris-o Platon pentru Atlantida, a avut chiar un numar de cataclisme care coincid cu cele ale Atlantidei(adica marea eruptie a vulcanului si valul urias), insa totusi, insula exista si astazi cu numele de Santorini. Legenda a fost mentionata pentru prima data in doua dialoguri intre Platon, Timaios și Critias.

| cosmasavoare explică (pentru DrunkenRat):

Mda totusi un documentar cent spune ca sar afla undeva intre stramtoarea gibraltar. sper sa nu gresesc spunea ceva di de umarul sau genuncheul lui Hercule! oricum sunt prea multe speculatii si nu stiu ce sa cred exact cum spui tu insula in marea Egee, sudul Spaniei! Masmedia asta tare ne duce in eroare! oricum mersi de ras

| DrunkenRat a răspuns (pentru cosmasavoare):

Cam asta se presupune: http://www.atlantida.gr/images/xartPas.jpg Cat despre amuzament, nu il echivaleaza pe al meu dupa ce ti-am citit...

Ce nu ai inteles despre insula din Marea Egee? A fost o insula numita Thera, care a avut un vulcan, care a erupt, care mai tarziu a fost luata... :)) de val, dar nu s-a scufundat complet. Insula a fost muza lui Platon care a inventat o Atlantida undeva prin Pacific.

15 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Sau poate nu au vrut sa-l gaseasca? Nimeni nu stie de fapt, sunt multe idei, ba ca existat, ba ca nu, ca l-au gasit si-l tin secret, ba ca nu vor sa-l gaseasca din mai stiu eu ce motiv...
Sunt multe idei, oricum, eu cred ca a existat, imi plac chestiile astea vechi la care se pun problema "a existat vreodata asa ceva, si daca da, dc, si daca dc, cum s-a construit/cum se folosea" etc, ca si magia...

| Shammal a răspuns:

A existat dupa parerea mea, n-au reusit pentru ca oamenii atunci erau pe o alta frecventa ca la radio nu poti sa prinzi un canal daca nu dai pe frecventa respectiva

| Rapplex a răspuns:

Cine crezi ca iti spune tie daca il gaseste? Luand in calcul tehnologia detinuta de acel loc, ar putea izbucnii razboaie pentru acea tehnologie, deci e mai bine sa ramana ascunsa de ochii lumii.Platon spunea in scrierile sale despre Atlantida ca este un loc real care a existat, si a mai scris ca i-au confirmat importanti preoti ca acel loc a existat.

| cosmasavoare explică (pentru Rapplex):

Eu spun ca nu exista nici o tehnologie acolo... daca ar fi existat sigur s-ar fi gasit si orasul Altlantida din cate m-am documentat eu s-ar fi gasit in sudul Spaniei a ghenucheul lui hercule! dar este ascuns sub pamantul marii! Eu cred ca Platon a fabulat cam mult! nimic nu este de negasit pe terra!

| Rapplex a răspuns (pentru cosmasavoare):

De negasit nu este, dar de ascuns sunt multe.Platon a relatat ca nu e o poveste inventata de el, ci a auzit aceasta poveste si de la diferiti preoti egipteni.Se speculeaza ca aceasta insula de care vorbeste Platon este una greceasca, care intruneste conditiile disparitiei Atlantidei, dar e putin probabil sa fi vorbit de vreo insula greceasca. Oricum, chiar daca s-ar descoperi acest "paradis pierdut", nu va sti nimeni, deoarece unele lucruri e mai bine sa ramana secrete.

| cosmasavoare explică (pentru Rapplex):

Vad ca majoritatea vb despre tehnologia detinuta de acel loc, ce tehnologie gredeti voi ca exista acolo de spuneti ca ar isbucni N razboaie?

| Rapplex a răspuns (pentru cosmasavoare):

O tehnologie foarte avansata, dupa cum spune si Platon. Poate unele lucruri care se presupune ca ar fi existat acolo le avem in prezent, dar pot exista si alte obiecte tehnologice, care, daca ar fi descoperite(bineinteles, presupunand ca exista Atlantida), ar fi dorite de foarte multi, pentru ca fiecare tara mai dezvoltata ar vrea sa foloseasca acea tehnologie.La razboaie s-ar ajunge deoarece stim ca oamenilor nu le prea place sa imparta lucruri unice si foarte valoroase, deci ar trebui luate cu fortawinking

| ellyd a răspuns:

Eu cred ca a existat si s-a scufundat la un moment dat. Oricum e bine sa credem in mituri si legende pentru a ne imbogati imaginatia! Numai bine! happy

| marelemik a răspuns:

Eu cred ca Atlantida a existat si exista in continuare iar aceasta se afla in zona triunghiului bermudelor.stiti de ce? pentru ca nu are cum un avion MILITAR sa dispara intr-o ceata care bruiaza sistemele avionului.si ce pilot s-ar baga direct in ceata aia fara sa stie ca e cv acolo.eu cred ca s-a descoperit Atlantida doar ca americani nu zic nimic

| cosmasavoare explică (pentru marelemik):

In triungiul bermudelor sunt exercitate niste campuri magnetice din cauza curentilor care sunt in zoan aia.iar in apa sunt gaze... bulele emise de gaze care eis la suprafata pot scufunda orice vas de pe planeta astabig grin
Nu stiu ce sa zic cu triunghiul dar sigur nu e acolo atlantida!

| marelemik a răspuns (pentru cosmasavoare):

Pai si cadavrele? alea unde sunt? zi si u?

| amos5000 a răspuns:

Aceasta intrebare nu o stie nimeni doar pretind ca orasul Atlantida nu a existat.

| BogdanB9 a răspuns:

Daca nu ma insel acest oras a existat si exista si-n acest moment pe fundul marii(sau oceanului nu stiu sigur),am vazut un documentar in care scafandrii profesionisti incercau sa ajunga si sa exploreze acest oras de sub ape dar pur si simplu lipsa de lumina,oxigen si presiunea foarte puternica i-au blocat!
Nu cred ca exista vreun motiv pentru a nu se publica stirile/descoperirile despre acest oras,totusi,nu se stie happy
Daca nu ma insel,cum spun si altii,cam asa o sa ajunga si Venetia,care este demult inconjurata de apa,este si acum, si e posibil sa ajunga pe fundul marii, nivelul apei ridicandu-se constant!