| bleakk a întrebat:

Credeti ca personalitatea unei persoane in timpu dezvoltari se poate schimba radical? De exemplu, o persoana la varsta de 10 ani sa aiba trasaturi artistice ca la 18 sa fie realista?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă se extinde spre mai multe laturi creative(fie artistice, umaniste sau mai realiste). Nu prea ai cum să renunți la una, eventual n-o practici din diverse motive(lipsă de timp, nu aduce bani, etc. )
În viață faci alegeri și alegeri. Nu pierzi așa ceva.

Sunt destui indivizi care de mici copii au înclinație bună spre desen, dar poate mai târziu găsesc ceva ce li se pare mai interesant sau poate sunt îndrumați astfel(de bine sau de rău). Nu neapărat că ar renunța definitiv.

2 răspunsuri:
| Mironel a răspuns:

Da...
daca are probleme de sanatate. dar daca este sanatos n-are cum

| EnvyU a răspuns:

O persoana se poate schimba in decurs de cativa ani, asta o pot spune pentru ca o stiu din experienta proprie, conteaza foarte mult si mediul.
Cat despre o persoana sa isi piarda trasatura artistica, asta nu prea cred, daca cineva se naste cu o pasiune artistica atunci sigur o va dezvolta chiar si fara sa vrea, pentru ca este o abilitate, un talent, nu o emotie, nu este ceva ce poti dobandi doar pentru ca vrei si nu poti pierde doar pentru ca ai realizat ca viata inseamna duritate si logica.
Nu ma pricep la asa ceva, este ceva ce consider din pura parere personala needucata. Totusi iti poti inhiba chemarile artistice daca stii ca nu poti avea o viata, o stabilitate financiara din asa ceva.