| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca se va inventa,, ceva" care sa faca oamenii sa nu mai moara de batranete?

35 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Nu se va inventa, se va intelege, corpul uman se regenereaza insa omul il opreste prin mentalitatea lui

| sabin89 a răspuns (pentru Shammal):

Cam intortocheata ideea? sau mi se pare mie?

| Shammal a răspuns (pentru sabin89):

In mintea mea e clara tongue

| Seby90 a răspuns (pentru Shammal):

Nu. Gresit lol.

| sabin89 a răspuns:

Decat sa moara de boli sau accidente. mai bine sa moara de batranete.

| Wehrmacht a răspuns:

S-a inventat deja.Ma refer la chestiile facute sa ucida.De exemplu...cati oameni crezi ca au murit de batranete in razboaie?

| 愛日本 a răspuns:

Nu.

| doctorandus a răspuns:

Da, s-a inventat deja: cianura.

| sublime89 a răspuns:

S-ar putea descoperi mai exact care e motivul pentru care celulele imbatranesc. Si daca le-am putea opri sa mai faca asta, atunci am putea avea vieti mult mai lungi. Dar problema ar fi suprapopularea pamantului atunci.

| Miauti a răspuns (pentru sublime89):

Telomerul ar fi cauza si mai exista o teorie legat de informatiile stranse pe parcusrul vietii.

| BiuL a răspuns:

Oricum a crescut durata de viata a oamenilor in ultimele sute de ani, dar chiar nemuritori nu cred ca ne va putea face nimeni.

| Exilee a răspuns:

"Niciunul nu poate trai in timp ce celalalt supravietuieste" ( J.K. Rowling)

Niciodata. DIn batrani se spune " toti suntem datori cu o moarte".

SI chiar de n-ar muri oamenii de batranete, tot ar exista moarte fie prin ucidere, fie prin boli incurabile, fie prin acciddente.
Chiar si cu cea mai avansata medicina, progresele stiintifice in domeniul sanatatii si noile descoperiri de tratamente, pot doar sa impiedice venirea mortii cu un timp mai putin sau chiar mai mult.
EU sunt realist. Nu pot sa-mi pun sperantele in norul de iluzii numit viitor. Stiu care sunt standardele stiintei, stiu si cum cresc granitele, dar stiu ca stiinta niciodata nu poate sa scape omenirea de moarte definitiv. Cert e fiecare clipa a vietii noastre conteaza. Asa ca nu trebuie sa ne gandim la vrmeurile ce ne asteapta, ci sa progresam si mai mult.

| ErrorFound a răspuns:

Chiar ma intereseaza subiectul si caut cercetari in acest domeniu. Ma gandesc ca inlocuirea organelor cu 3d printer ar fi o varianta.

| suffarstar a răspuns:

Da,Petre Ispirescu a scris o poveste despre asa ceva. Traim intr-un spatiu finit. Intr-o zi tot ne ducem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oamenii sunt muritori. Dar Biblia promite nemurirea celor care acceptă Planul de Mântuire făcut posibil prin Isus. În afară de această șansă, nu cred că existe acum sau cândva o alta...

| Seby90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca oamenii sunt muritori explica cancerul?

Well, cand o sa intelegi cancerul si vom putea afecta in mod direct modul de reproducere al celulelor vom putea deveni nemuritori.

Dar o intrebare etica, esti sigur / sigura ca asta vrei? Sa traiesti vesnic? happy

| anonim_4396 explică (pentru Seby90):

A trăi veșnic nu e neapărat de bine. Însă în condițiile descrise în Biblie: da, e de dorit. Când omul a păcătuit, accesul la pomul vieții a fost oprit: altfel păcătoșii ar fi fost și nemuritori - un lucru cât se poate de groaznic. N-ar fi pedeapsă mai rea pentru un păcătos decât a primi viață veșnică în prezența divină. De aceea (și nu pentru că Dumnezeu ar fi zgârcit) viața veșnică va fi primită doar de cei care au învățat să trăiască frumos încă în anii petrecuți aici pe actualul Pământ.

| Seby90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Celule de cancer nu mor, te-am rugat sa explici dumnezeul tau si omul muritor si cancerul. Cum se bat toate cap in cap in cu biblia. happy

PS: Ai scris un intreg paragraf fara sa spui nimic.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

TE ROG foarte MULT. Nu mai pomeni cuvantul BIBLIE la categoria STIINTA SI FILOZOFIE. NU ii este locul aici.

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Ok. Dacă deranjează, mă abțin.

| anonim_4396 explică (pentru Seby90):

Era o încercare de răspuns la întrebarea: „Dar o intrebare etica, esti sigur / sigura ca asta vrei? Sa traiesti vesnic?" Despre cancer nu știu prea multe.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc.

| ioana1988 a răspuns (pentru ErrorFound):

"Nu mai pomeni cuvantul BIBLIE la categoria STIINTA SI FILOZOFIE"
rolling on the floor
Te deranjeaza draguta?
Rubrica se numeste stiinta si filosofie, daca nu stii sa citesti.
Exista mai multa filosofie si stiinta in Biblie decat poti sa intelegi matale in 1000 de ani.

Un mic exemplu:
Dumnezeu a proclamat particula lui Dumnezeu acum mai bine de 1900 de ani. Evrei 11, 3 spune: „Prin credinţă înţelegem că lumile au fost făcute prin Cuvântul lui Dumnezeu, aşa încât cele ce se văd au fost făcute din cele ce ce nu se văd".

| ErrorFound a răspuns (pentru ioana1988):

Biblia nu este o carte stintifica, n-are credibilitate la aceasta categorie asa ca, te rog daca chiar ai ceva de comentat du-te la conversationale.
Auzi...particula lui Dumnezeu... poate vrei sa zici Anti-materie prin "cele ce nu se vad" deci mai invata fizica, draguta (si revizuieste-ti exprimarea, ca nu stiu cum ai trecut clasa a 5a).

| ioana1988 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cum am spus deja, ai nevoie de 1000 de ani ca sa intelegi ceva.
Cauta pe Google„Particula lui Dumnezeu" inainte sa te faci de ras cu antimateria.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acea persoana ne-ar vrea raul daca ar face una ca asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi fain...

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns:

Imposibil.

| MiculFaraon a răspuns:

Sa de-a dumnezeu sa se inventezi asa ceva deoarece ne-ar ajuta pe toti. imi place ca ai imaginatia foarte bogata. Pa-pa.

| CIIPRIANNn a răspuns:

Puneti intrebarile unde trebuie. Ce-ar fi ca toata lumea sa incurce intrebarile de exemplu o intrebare de gastronomie sa o pui la religie sau o intrebare de sport sa o pui la muzica.

| anonim_4396 explică (pentru CIIPRIANNn):

Intrebarea era despre stiinta! vezi scrie acolo sus stiinta.
Nu te mai da inteligent.

| Dany_Danyel_1997_LS4V a răspuns:

Asa ceva este imposibil... poate prin anii 3000

| Azalea325 a răspuns:

Probabil se va iventa, însă nu cred ca o să fie accesibil tuturor acel "medicament". happy