| Theo94 a întrebat:

Credeti ca sunt multi pro rusi in Romania? Daca da, de ce? Efectul propagandei, lipsa de educatie, etc?

Ma refer doar din punct de vedere al politici externe a rusiei, nu cultural sau altceva.

"Câți pro-ruși sunt în România și ce îi determină pe acești indivizi să susțină agresiunea barbară și nejustificată împotriva Ucrainei?"

https://www.reddit.com/......min%C4%83/

"Rusia a invadat teritoriul României de 12 ori între anii 1735 şi 1944. Există pericolul ca România să fie invadată de Rusia pentru a 13-a oară?"

https://www.mediafax.ro/......a-21224674

„Rusia nu a atacat niciodată pe nimeni" - Iată o lunga listă de exemple istorice care îl contrazic pe purtătorul de cuvânt rus"

"Acestea sunt doar exemplele mari, pentru că, în ceea ce privește Țările Române, în perioada de până la constituirea statului român (1859), acestea au fost invadate în repetate rânduri de armatele țariste, ba chiar au fost anexate teritorii din Principatul Moldova - respectiv Basarabia (aprox. actuala Republica Moldova). Între 1700, mai exact 1711, și Primul Război Mondial, armatele ruse au trecut granița principatelor dunărene de 8 ori!"

https://historia.ro/......64930.html

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Depinde ce ințelegi tu prin "mulți". 5-10-100? Dar oricum ar fi, procentual, sunt NESEMNIFICATIVI!

| relian a răspuns:

Cei care sunt pro, ori is dinozauri, ori din astia tineri care habar nu au pe ce lume sunt si is usor de manipulat, cred orice zboara se maninca, nu au idee cine sunt rusii, nu stiu nimic despre ei, dar li se par lor ca ar fi ceva bun laughing
Dinozaurii is cei care pe vremuri ocupau ceva functii de partid si o duceau bine, astia tot timpul vor visa la ceau fost ei cindva, adica doar lla ei se gindesc, nu la semenii lui, nu le pasa de restul.
Nu cred ca sunt multi, doar ca bat tobele pe net, au unde sa sze exprime, altfel nici nu am stii ca ei exista pe undeva.

| relian a răspuns:

Referitor la ce spui tu, sau cei care spun ca Rusia a invadat teritoriul Romaniei de 12 ori alea is povesti.
Realitatea ete ca Rusia na invadat teritoriul nostru niciodata laughing De fiecare data cand ei au venti la noi, RO, sau tarile romane nu erau independente, singura data cand s-a intamplat si RO era independenta, a fost doar pentru ca Germania le-a dat cadou basarabia, nu ca ar fi venit rusii sa ne ia ei cu forta acele teritorii.

Deci inainte in secolul 18 ce arati tu acel link, Ro era dominata de Turcia, Rusia sa batut cu Turcia, asa luau rusii teritorii, erau cedate nu de romani, erau cedate de turci, pentru ca eram la mina turcului.

Cind RO a obtinut independenta, Rusia na mai intrat in RO, iar cand a facut-o cum am spus a fost cam la fel in timpul razboiului, cand noi eram sub talpa altui dictator cu-rva Germania, care ne dicta ce sa facem.
Acum suntem independenti, Basarabia na vrut sa se alature RO, avem alti prieteni, sau aliati.
In continuare conteaza f mult ce aliati si prieteni ne facem.Personal aleg aliatii si prietenii care nu ne sunt aproape si de ce spun asta?

Am avut aliat sau protectori inainte pe Turcia, Germania, care in caz de ceva, rapid neau si vindut laughing turcu ca pierdut si sa nu mearga aia peste ei, cea zis ia frate de aici Basarabia.
Germania, intial s-a facut frate cu rusu, ocupa Polonia si erau deacum pe picior mare, se vedeau stapani peste Europa, asa rusu cere neamtului teritorii din RO iar nemtul le da fara probleme, pentru ca putea, ca eram sub protectia lor, chiar daca noi ne declarasem neutri, nu conta ce voiam noi, conta ce voia neamtu, ca era puternic.

Acum, de asta este bine sa ne aliem cu tari care is departe de invadatorii vecini, de rus, cum este SUA, Australia, Canada, unde rusu nu prea are loc, nu are ce sa imparta, nau avut veci nimic de impartit si americanii nicioadata nu or sa fie prieteni cu acesti rusi barbari.

Cam asa trebuie sa analizam si sa ne orientam.Cine a spus, haideti in NATO, ca a gindito sau nu, a facut bine, dar in Nato mai sunt si hahalere, cum e Germania, Franta, Turcia, deci trebuie sa stam cit mai departe de aceste cu-rve, pentru ca aceste tari asta au fost si asta sunt si astazi, niste '"cu-rve" si sa ne facem prieteni pe americani pe australieni si canadieni, cu aia sa stam, sa cautam sa fim in cele mai bune relatii, pentru ca aia ne vor ajuta daca este neconditionat, sau daca esti aliat, aceste tari au cuvint si nu te vor vinde ca nu au interesul sa o faca.

Deci trebuie sa alegem pe cel mai serios si mai departe de noi, dar care are putere oriunde in lumea asta.
Eu bag mina in foc ca SUA no sa ne lase la greu, daca cumva Rusia incearca ceva cu RO, garantat SUA vor interveni pentru noi.

Dar ca idee Rusia n-a intrat niciodata in Europa singura de capul ei, nici nu cred ca va intra vreodata,
Asta este visul lor de mult, dar care nu se va realiza niciodata, sa intre in Europa.
Cind au intrat, au fost in parteneriat cu Germania, au primit de la aia cadou, au impartit polonia, au luat de la ro, dar atit, astea fara razboi, pentru ca rus nu-i capabil sa cucereasca tari din Europa.

Cine spune ca vai ce tari erau rusii in razboiul ultim, vorbesc povesti. Germania singura, impotriva Rusiei in ultimul razboi, parte in parte, iar fi luat intr-o saptamana germanii pe rusi, intr-o saptamana erau germanii la oceanul alantu garantat. Vorbim aici de toata armata germana daca s-ar fi dus peste Rusia.

Asa ca Rusia sor dus ei peste nemti, au facut-o ca astia se intinsese peste tot si in Africa, apoi au fost atacati masiv de americani si englezi, astia iau slabit, asa ca rusii de aia au ajuns ei in Germania nu ca erau mari viteji, alea is povesti.

Chiar daca Rusia ameninta RO vor ramane la stadiul de vorbe, bat din gura sa nusi piarda sustinatorii si fanii, de aia dau din gura rusii, de aia ameninta asa din cand in cand, nu ca ar speria pe careva.

RO va sta bine unde este acum si ar face bine sa se apropie si mai mult de SUA chiar daca is in NATO acolo is multe tari dusmane noua, foste cu-rve care neau vindut cindva si ar putea sa o faca si in viitor.De aia e bun sa ne apropiem si mai mult de SUA.

Avem baze NATO, e bun ca is americani, pentru ca pana la urma NATO este SUA, canada, Anglia, Australia, iar restul is doar asa cu numele laughing
Deci Rusia nu va ataca in aceste conditii RO sub nici o forma, nu au sanse, nu mai suntem vasalii turcului sau a Ungariei, sau a Germaniei sa ne dicteze aia ce sa dam si ce sa facem.

Ukraina din ce am citit, n-a fost o tara niciodata, ei aparu pe harta datorita rusilor, nu ca existau ei inainte pe undeva. Iara ukrainienii sau zona asta de linga Bsarabia, unde locuiau acesti ucrainieni, era de fapt o adunatura de multe natii, ukranienii nu au existat niciodata ca o natie.
Zona a fost infiintata, sa spunem asa de Polonia pe timpuri prin secolul 16 ca o zona tampon intre ei rusi si turci. Polonezii au chemat acolo diverse natii de oameni, cei mai numerosi spun istoricii acelor vremuri fiind moldoveni, chiar moldovenii la inceput au fost acolo sefii, mai erau si alte neamuri, si slavi si polonezi de astia saraci, si ce alte natii, care sau dus acolo pentru ca polonezii lau asigurat un fel de protectorat, le-au dat pamanturi.
Asa aparu acesti ukrainieni, care au primit numele asta de la polonezi, care inseamna zona de la margine, ceva genul asta, deci cuvintul este polonez la origine., nu rusesc, nu de alta natura.

Dar acesti oamenii din zona asta numita Ukraina de catre polonezi, era alcatuita mare parte din moldoveni, asa spun istoricii plonezi care au trait atunci si exista aceste documete.
Dupa ce Rusia ocupa acea zona, impune limba si rusifica acea populatie asta e alta poveste, dar teritoriul n-a fost al Rusiei nici al Ukrainei, pentru ca nu exista tara asta nicaeri, era o zona unde Polonia asigura linistea acelor oameni pusi acolo amestecati din cate neamuri, sa le asigure lor spatele.

Deci despre ce Ukraina vorbesc unia? Numele asta apare in timpul URSSS cand au facut aia organizarea teritoriala atunci iau numit asa.
Citi oamenii stiu chestiile astea, nici in RO nu se spune despre asa ceva, desi exista documente clare ale vremurilor alea despre zona asta.

| StrongHeart a răspuns:

Sunt multi pro rusi, multi batrani necunoscatori de istorie, multi care pun botul la propaganda, e atat de usor, si eu am pus botul, ar fi multe de spus, dar da, cred ca lipseste educatia istorica, e plin internetul de fani putin, dar cati romani stiu ca tot tezaurul nostru e la Moscova?

| 1onur a răspuns:

Sălbatici. Dece ar susține astfel genocidul. Oamenii fără Dumnezeu, dezumanizați

| kalasnicov22 a răspuns:

Propaganda este ce auziti zilnic la tv, radio, retele de socializare.
Vaccinatii stiu cel mai bine.