| RAY a întrebat:

Credeti ca suntem programati genetic sa dam vina pe cineva cand nu reusim ceva sau cand gresim,de ce,mereu cautam scuze,vine etc in loc sa ne recunoasteam greseala, vina?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu cred că genetica e de vină pentru slăbiciunile noastre umane, interconectate în mare parte cu societatea.

| Aiwendil a răspuns:

E vorba de trufie si egoism, nu de programare genetica. Daca ai fi fost programat genetic sa fii asa ai fi luat-o razna, ai fi innebunit.

| sublime89 a răspuns:

E vorba de mandrie, onoare. Nu ne place sa recunoastem ca am gresit. Nu ne place sa aparem slabi in fata celorlalti. Nu ne place sa fim inferiori.

| dragos9234 a răspuns:

Pentru a nu ne considera incapabili.
Este un mecanism de autoaparare a psihicului.

| Scarbo a răspuns:

Frica de a nu pati ceva e de vina.

| UnOmModest a răspuns:

Salut! Ei bine, toti stim raspunsul la intrebarea aceasta, toti, si tu il sti insa dupa cum ai spus nimeni nu recunoaste.
Si am sa-ti spun si de ce, pentru ca cineva cand vrea sa realizeze un anumit lucru, sa spunem un lucru destul de important pentru persoana respectiva, si nu resuseste desi inauntrul ei stie cine este vinovatul, gaseste un tap ispasitor, ca un fel de umbra, si automat va da vina pe cineva sau ceva pentru fapta sau faptele sale.
Sti, toti am mintit la un moment dat, indiferent la ce varsta sau ce fel de minciuna am dat pe gura, poate ca a fost ceva banal sau a fost ceva grav, iar la sfarsit am avut tendinta de a spune ca nu este adevarat si ca altcineva a facut-o in locul nostru.
Insa ati asuma responsabilitatile este echivalent cu a nu mai pune cuiva in carca faptele pe care le-ai comis.
Mda... inveti aceste lucruri abia cand incepi sa pierzi ceva, ceva care insemna mult pentru tine, si incepi sa iti dai seama ca viata este un joc al decizilor, un joc in care poate nu mai primesti a doua sansa.
Si nu in ultimul rand, vine si zicala:,, Nimeni nu-i perfect'', da este perfect adevarata, perfect pentru ca toti absolut toti am gresit si poate va vom mai gresii, cine stie, insa iti pot spune ca exista si oameni care au trecut prin viata si stiu ce inseamna o minciuna in adevarul sens al cuvantului si ce consecinte poate avea.
Mai sus am vorbit despre responsabilitati, ei bine uni cred ca ati asuma responsabilitatea este ceva greu si prefera sa ocoleasca asa zisul zid numit obstacol, mai pe scurt aleg calea usoara care niciodata nu a adus bine cuiva.
Ei bine, dupa cum am spus cand iti asumi responsabilitatie devii cu totul alt om, alta persoana si exact atunci cand ti-ai asumat responsabilitatile iti traiesti cu adevarat sau la maxim viata.
Intelegi acum? Devi responsabil pentru actiunile tale si vei realiza ca a da vina pe cineva este un lucru extrem dar extrem de oribil.
Atunci cand gresim daca RECUNOASTEM greseala facuta, ne recunoastem pe noi insine, pentru toti stim vorba: ''Greseala recunoscuta este pe jumatate iertata''.
Oameni buni, atunci cand faceti o greseala care s-ar sa va coste acum sau in viitor dati vina pe voi si nu pe cei din jurul vostru, pentru ca ati recunoaste fapta si a da vina pe tine insuti inseamna a face un pas inainte, un pas in viata, si cel mai important nu uitati sa ridicati capul sus si sa mergeti inainte orice ar fi.
Sper ca ai inteles si ati inteles ce am spus.
O zi buna iti doresc si va doresc!

| NoisyDream a răspuns:

Asa e firea omului. Toti tind sa iasa deasupra prin orice mijloace nimanui nu ii convine sa isi asume consecintele si responsabilitatea pentru greselile sale. Cred ca tine intr-o anumita masura si de instinctul de conservare al omului care nu il lasa sa se expuna unor situatii care pot reprezenta un anumit pericol. Asta arata si cat de matura e o persoana. Sunt si oameni putini ce-i drept care isi asuma vina oricand si care au curajul sa isi recunoasca greselile chiar daca acestea il pot face sa piarda din reputatie. O asemenea persoana poate fi considerata intr-adevar matura.

| BunnyRabbit a răspuns:

Depinde de caracter, unele persoane recunosc si incep sal critice pe celalalt ...Altele neaga tot

| lexi21 a răspuns:

Nu inteleg de ce generalizezi. Crede-ma sunt suficiente persoane care se simt vinovate si cand nu ar avea de ce sa o faca. Imi pare rau de cei care cauta sa mute responsibilitatea, nu sunt sinceri cu ei insisi si nu sunt in stare sa infrunte realitatea.

| CatEyes28 a răspuns:

Depinde de persoana.winking