| PieptulPuiului a întrebat:

Credeti ca tot ce facem rau ni se intoarce inapoi? Ati simtit vreodata asta pe propria piele?

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cred ca e real ce spune Biblia ca existaco lege spiritula a semanatului si seceratului.In general daca sememi rau cel mai probabil se va intoarce la time in viitor si la fel daca faci bine vei avea parte in viitor de lucruri bune neasteptate.Dar cred si ce spune Biblia ca daca ne cerem iertare de la Dumnezeu si de la persoana pe care am ranit-o si incercam sa ne remediem greseala, putem opri secerarea raului.

| darrio2007 a răspuns:

Pe undeva este adevarat. Dar greu iti dai seama.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred in karma, care se intoarce si te loveste, cand nu te astepti, mai ales cand faci rau altora.
De cate ori am primit rautati si lucruri rele am spus:
"va doresc inzecit, de ceea ce-mi doriti voi mie" si am plecat.
Karma intotdeauna isi urmeaza cursul sis e intoarce ca un bumerang sa te loveasca, cand nici nu te astepti.

| Minerva9709 a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga, ce spui tu se numește ca i ai blestemat. Karma nu întoarce înzecit, raul provocat vine înapoi cu aceeași intensitate

| Violleta2022 a răspuns (pentru Minerva9709):

Tu asa spui celor care iti ureaza ceva, ca te-au blestemat?
sau nu poti face diferenta intre o urare si un blestem?

Cand mi s-a urat" sa fiu sanatoasa, fercita....samd" eu am raspuns atunci "multumesc, si va doresc voua inezcit, din tot ce mi-ati urat aici".
Asta ti se pare tie blestem?

PS Dupa cum vad ti-ai facut cont nou aici, probabil pentru ca cel vechi ti l-a sters adminul, sau lucrezi dupa mai multe conturi?

| Minerva9709 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mai ai multe de învățat în aceasta viața pana sa poți înțelege cum funcționează karma, asta daca te vei descotorosi de Ego

| Violleta2022 a răspuns (pentru Minerva9709):

Cred ca nu ai inteles, eu mi-am urmat karma de peste 5 decenii incoace si stiu al naibii de bine cum functioenaza, dar se pare ca tu ai probelem sa o descoperi si sa o intelegi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Nu se întoarce de nicăieri.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, așa e.
(chiar dacă nu iti vine a crede).

Binele, nu prea.
(poate că faci punctaj, pe lumea cealaltă). ))

| J0B0MAT a răspuns:

Să sperăm că da şi de asemenea, că e valabil şi pentru bine.

| Brizbriz a răspuns:

Aham, deci joaca-te frumos, mama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am bagat de seama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii ne reflectă pe noi(prin intermediul legăturilor/conexiunilor). Am pățit și mi-am deteriorat realitatea prin rău înfăptuit și spus.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu știu ce să spun. Pare o teorie eronată, deoarece există foarte multe persoane care fac rău (pe văzute sau pe nevăzute) și trăiesc exact ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic, fără ca faptele lor să revină asupra lor. Dar chiar dacă este adevărat sau nu, tot n-ar trebui să fim răi. happy

| denidenisa2139 a răspuns:

Da,cred si am patit-o

| Mavni a răspuns:

La cat de mult bine am facut eu (mereu dezinteresat) ar trebui sa traiesc rasfatata si fara griji. Din pacate, de fiecare data mi s-a platit cu un rau facut. Asta nu inseamna ca toti trebuie sa fim rai. Pentru ca nu asta e logica. Sunt persoane rasfatate de viata si altele care traiesc greu, oricat s-ar stradui sa munceasca. Fara legatura cu binele sau raul facut in viata.
Insa, legat de raul facut, oamenii din preajma vad, se indeparteaza de tine, te izoleaza, nu te mai ajuta cu nimic. Asta e o "plata" a raului facut.

| Mavni a răspuns:

@Jassmina! De ce m-ai blocat?

De cate ori am primit rautati si lucruri rele am spus:
"va doresc inzecit, de ceea ce-mi doriti voi mie"
Adica blestemi!
Si asta e mult mai rau decat rautatile spuse. Poate ti se intoarce karma aia.

| Anonim67377882 a răspuns:

Se poate.
Eu am simtit numai pe moment.

| Ella66 a răspuns:

Da. Realitatea fiecarei persoane reflecta interiorul fiecarei persoane. Ar fi ceva gen ca si cum ti ai face tot tie rau.

| Minerva9709 a răspuns:

Da, am simțit asta. Am făcut rău cuiva și s-a întors în același mod. E un echilibru al universului și cred ca e bine sa fie așa. Eu mi am învățat lecția și ma bucur ca am primit înapoi din suferință pe care am provocat o