| DorelSudoru a întrebat:

Credeti ca va veni o alta viata dupa asta de acum?(nu ma refer neaparat la rai si iad). Daca credeti ca o sa aveti o alta viata dupa ce muriti sau o sa ajungeti in alt loc cum va imaginatti acea viata?(sau loc)

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu doresc sa-mi antrenez imaginatia in legatura cu prezenta sau absenta vietii dupa moarte. Mi-e de ajuns ca traiesc acum, vreau sa fructific la maxim ceea ce traiesc acum.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu vreau sa mi-o imaginez fiindca viata de apoi va fi peste asteptarile si gandirea noastra facand parte din lucrarea lui Dumnezeu, a Creatorului ceea ce este si El mult mai presus de gandirea noastra.Cred in viata de apoi deoarece cred in Hristos si in spusele Lui si a Sf.Parinti insa nu vreau si nu pot sa imi imaginez cum va fi viata ci pot doar sa imi pregatesc sufletul si sa lucrez dupa voia Lui cat pot, cat de putin pot.

| Liviu222 a răspuns:

S'a prezis ca in 2012 va fi o selectie a sufletelor. Ceva de genul... unele suflete se vor transforma in energie vie iar altele nu... cele transformate in energie vie vor avea puteri si vor fi invulnerabile dar eu nu cred.Eu cred in reincarnare.

| AfRodiTa_4919 a răspuns:

Viata va exista mereu pe pamant. unii vor traii altii vor disparea/fi distrusi pentru totdeauna. nu e ce credem NOI sau ce am vrea. unii vor "merita" iar altii nu. depinde daca ascultam. nu ajungem in alt loc. ramanem tot aici. doar vom transforma pamantul. tu ai DISTRUGE casa pe care ai dat o in chirie unor oameni nerecunoscatori pentru ca a suferit unele avarii datorita lor sau ai da afara chiriasii? VA FI OPUSUL A TOT CE E AZI. IMPERFECTIUNE e acum PERFECTIUNE va fi.

| Hannibal_8732 a răspuns:

Judecata de apoi exista, nu neaparat cum scrie in biblie. daca treci te duci intr-un alt nivel dimensional. daca nu te intorci.plus ca aici totul e in mintea noastra si noi singuri ne facem lumea noastra, bineinteles ca ne afecteaza si ceilalti din jur, dar la nivel spiritual...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca voi ajunge sa traiesc vesnic, voi avea alta constitutie, imateriala si alte posibilitati in alte planuri existentiale.deci cu totul alte preocupari, mult mai inalte spiritual, energetic.etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista reincarnare sau alta viata. Omul moare si gata, atat. E un proces viata, te nasti, traiesti, mori. Nimic de continuat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca da, pentru ca oamenii fac atatea pacate legate de orice si trebuie sa indure pentru ce au facut chiar si eu chiar daca va fi dureros.