| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca vechile religii sunt responsabile pentru raspandirea raului in lume?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da.Sigur ca sunt tot felul de duhuri rele de vrajitorie sau de religii false.In diferite zone unde se practica ritualuri ele lucreaza mai cu putere peste cei care nu se incred in Dumnezeul adevarat. Spunea cineva ca a fost in Japonia si se afla intr-o Biserica crestina si a simtit cum doua maini il strangeau de gat.In Japonia au tot felul de dumnezei straini care sunt personificari ale naturii construindu-le altare si aducandu-le daruri.Mai au ca religie budismul.Ei se inchina unui dumnezeu mort.Dar slava Domnului, noi ne inchinam unui Dumnezeu care este viu, si care aude rugaciunea noastra.

| Alphawolf a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "raspandirea raului in lume". Raul este o caracteristica a omului de care nu se poate lipsi(egoism, ipocrizie etc), iar religiile sunt inventate de om. Raul ar fi existat si fara religii. Eu cred ca religiile sunt o piedica gandirii si evolutiei, ele provoaca raul in timp - omenirii. Nimeni nu vrea sa faca rau constient, dar dorinta de castig si de a conduce sunt mai mari, deci raul facut este oarecum "justificat". Faptul ca nu gandim corect si ne lasam manipulati acceptam anormalul in viata noastra(suntem impotriva binelui si adevarului). Atat credinciosul cat si ateul au in convingere ca detin adevarul(sunt de partea binelui). O parte din oameni aleg sa creada in supranatural, iar alta parte aleg sa nu creada in supranatural. Care dintre cele doua parti este spre binele omenirii si care nu? Este prea mult subiectivism. Gresim in educatia copiilor. Copiii trebuie sa-si aleaga singuri daca sa creada sau sa nu creada in supranatural, ca daca sunt indoctrinati nu mai pot vedea argumentele aduse de cealalta parte.

| Alphawolf a răspuns:

@WR104, tu chiar iti meriti stupizii primiti. Mai mult nu poti? Banul este inventat de om, religia este sustinuta de om...cu bani sau fara bani! Tot ce provoaca propaganda religioasa(comportament, credinta, frica, habotnicie, superstitie etc)dau lumii o directie, iar acea directie poate fi benefica sau daunatoare omenirii. Daca directia data de religii este daunatoare, atunci, putem spune ca, religiile sustin si provoaca raul. Understood?

| wales a răspuns:

Religia exprima credinta omului in ceva divin,religia in sine nu poate genera raul,religia doar exprima apartenenta individului in ceea ce crede.
Raul ca produs a existat cu mult inainte de facerea omului,raul a fost si este rezultatul si produsul satanei,iar raul este mentinut pe acest pamant chiar de catre om, care iubeste mai degraba pacatul decat pe Dumnezeu.
Omul a inventat religia, nu religia pe om.

| ania a răspuns:

Oare de unde a aparut la om abilitatea de a opera cu distinctii, ca aceea dintre bine si rau?

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns:

Parca sunteti idioti cu totii, religia e nimic fara banii.Raspunsul meu:Religiile noi sau vechi nici nu conteaza fara bani si nu aduce nimic cu atat mai putin raul.

| 0marry0 a răspuns:

Depinde cum o iei:
Omul a inventat religiile. Religiile au adus rautatea in lume. => Omul a adus rautatea in lume.
Personal, in general cred ca omul are mai multa putere asupra vietii decat stie. Exemplele de cauza si efect fiind niste dovezi bune.

| 0marry0 a răspuns:

Care parte? Prima mi s-a parut elocventa. Religiile au fost create de oameni (ma rezum la creaturi terestre, fara sa intru la speculatii extraterestre si de asemenea o spun dintr-un punct de vedere care nu crede in zei), asa ca ei au adus rautatea. Cum am ajuns la concluzia ca oamenii sunt de vina? Simplu, prin eliminare. Daca noi suntem cele mai inteligente creaturi de pe planeta si daca noi suntem singurii care am dezvoltat interconexiunile la un nivel mai mare decat cel al cimpanzeilor si al delfinilor (pe locul doi, respectiv al treilea ca inteligenta), mi se pare normal sa fim responsabili si pentru ce e gresit.
"dar de ce ar vrea sa faca cineva ceva rau si nu bine?"
Raspunsul e simplu: Fiindca vrea si pentru ca poate.
"Nimeni nu ne forteaza, noi suntem singurii care hotaram daca facem bine sau rau"
Rautatea sta undeva in capul nostru, literalmente, sa o negi si sa crezi ca lumea poate fi buna doar prin vointa e absurd. Ca sa dau un exemplu: Sa luam daltonismul si sa-l transformam intr-o metafora. Vom lua verdele ca bunatate si rosul ca rautate. Un om obisnuit va stii diferenta dintre verde si rosu. Va stii sa deosebeasca verdele deschis de inchis si rosul de roz. Dar, un daltonist, le va incurca intotdeauna, unii s-ar putea sa incurce doar nuantele, altul le va confunda cu totul.

| Ferenin a răspuns:

Fryekid, mai citeste, si dupa aia stam de vorba.

| Ferenin a răspuns:

Omarry, dovedeste-mi ca ce spui e adevarat!

| Ferenin a răspuns:

Bine Adrian, dar de ce ar vrea sa faca cineva ceva rau si nu bine? E mai simplu? Pentru ca si a face bine e un lucru simplu! Intr-adevar e alegerea noastra! Dar care e cea corecta? Pentru ca a face rau nu poate fi considerat un lucru bun decat in ochii celui care a facut raul! E o chestie aici pe care se pare ca nimeni de pe lumea asta nu o pricepe, nici macar eu! Singura alegere e de a deveni neutri, ceea ce e imposibil.

| Ferenin a răspuns:

Nu cred ca se pot intrepatrunde atata timp cat se exclud reciproc. Oricum ai gandi-o, ajungi la concluzia ca nimeni nu e pefect. Dar se pare ca ne-am departat prea mult de la subiect! Am vrut doar sa aflu raspunsul : da sau nu; nu explicatii, pentru ca ce am afirmat eu in ultima instanta e valabil pentru oricine are o constiinta.

| Ferenin a răspuns:

Totusi : Da sau Nu?

| fryekid a răspuns:

Nu cred, sunt sigur.