| Mariela_1621 a întrebat:

Credeti ca vom afla cum s-a nascut universul si il vom elimina pe dumnezeu complet din viata noastra candva?

37 răspunsuri:
| syme a răspuns:

Draga daddy,

Daca te uiti in raspunsurile mele anterioare, am contestat afirmatia ta care spunea asa: "cu siguranta ca aflarea cum a luat nastere universul va exclude aceasta posibilitate ca o deitate sa creeze totul. Am argumentat ca pentru a face o astfel de afirmatie in absenta dovezilor ca universul nu are o cauza in Dumnezeu, trebuie sa ai oricare dintre urmatoarele feluri de cunostinte: ori ca Dumnezeu nu exista si deci nu are cum sa creeze ceva, ori ca El nu a creat nici in cazul in care exista. Acum vii si imi spui ca ne invartim in cerc. Desigur ca ne invartim, si ne vom invarti bine pana cand nu vei recunoaste ca afirmatia ta initiala este nefondata rational. Daca pretinzi ca este fondata rational, atunci trebuie sa-mi dovedesti rational certitudinea ei. Insa facand apel la faptul ca exista o arie vasta de evenimente explicate natural nu ai demonstrat ca in mod cert va fi explicat natural si universul. Mai mult de atat, a sustine ca universul va fi explicat natural, e totuna cu a spune ca universul va fi explicat prin univers. Daca vrem sa cautam o cauza a universului, atunci nu o vom cauta tocmai in univers.
Mai departe, pozitia pe care o pot apara rational este aceea ca este mai plauzibil sa existe un Dumnezeu teist decat sa nu existe. Insa a-ti oferi evidente stiintifice pentru El este ca si cum ti-as dovedi ca nu exista - pentru ca in urma acestor evidente stiintifice ai avea toata indreptatirea din lume sa spui ca de fapt acest Dumnezeu face parte din univers si deci nu a creat universul. Iar definitia pe care i-o dau in acest context este extrem de simpla: o fiinta extrem de puternica si extrem de inteligenta care insa nu face parte din univers, ci a creat universul. Desi este o definitie partiala, este suficienta pentru discutia in cauza - pentru ca tocmai impotriva unei deitati care este cauza universului te-ai exprimat.

Referitor la ratiunea si mintea umana, am citit acel post al tau. Insa nu explica nimic mai mult decat stiam si acceptam eu. Ceea ce n-am gasit a fost tocmai explicatia respectiva referitoare la ratiune si mintea umana.
Te invit si eu acum sa citesti articolele mele referitoare la acest subiect si sa-mi spui ce parere ai:
1. http://wordarmy.wordpress.com/......andurilor/
2. http://wordarmy.wordpress.com/......rationale/

Despre abiogeneza se vorbeste foarte mult si este un subiect complex. Problema stiintei este ca nu poate culege date de certitudine legate de conditiile de mediu de pe pamantul primar. Si indiferent ce ai putea spune probabilistic legat de subiect, nu este o dovada a faptului ca subiectul a fost explicat in mod naturalist. Apreciez faptul ca ai recunoscut ca nu esti familiar cu abiogeneza. Exista pe wikipedia un articol destul de complex pe aceasta tema, cred ca vei fi uimit de cate teorii au fost propuse: http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis

Nu am de gand se neg faptul ca multe lucruri care nu-si gaseau o explicatie, si-au gasit explicatia in stiinta. Rolul stiintei este sa progreseze, si sa explice tot ce ea poate explica. Insa stiinta are o limita. Si daca o definim ca ocupandu-se cu universul, atunci daca vorbim de cauza universului (care nu se identifica cu universul) se pare ca stiinta si-a atins o limita care este tocmai acolo unde se termina natura si incepe altceva - cauza naturii. Asa cum vei vedea si in articolele despre mintea noastra - acolo este din nou un loc in care stiinta se loveste de o bariera. Si din nou, bariera nu este una naturala. Si acum, pentru a fi cat mai clar in ce priveste ceea ce contest eu, amintesteti de afirmatia ta in care spuneai ca sigur se va afla ca nu exista o deitate care sa fi creat universul. Despre aceasta afirmatie spun eu ca nu o poti demonstra si totusi o afirmi ca fiind certa. Tu ce spui despre ea acum, dupa miile de cuvinte pe care le-am investit amandoi in subiect?
Ma bucur ca putem avea totusi un dialog fara sa ne calcam pe coada :)

| ruxandra_6631 a răspuns:

Syme. dupa cum deduc eu religia a carui membru esti. te rog raspunde-mi desi nu are nici o legatura cu intrebarea... Ce sens ar avea sa urcam la cer?

| syme a răspuns:

Ruxandra,
Eu nu stiu ce ai dedus si nici nu am inteles intrebarea. Te referi la beneficiu sau la ce exact?

| semida a răspuns:

Dumnezeu nu va fi eliminat niciodata. El este omiprezent si vesnic. El este creatorul universului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a aflat deja. Tot universul este format din rămăşiţele unei mari explozii a unei mingi de toate culorile formată din gaze şi multe altele. Dar se spune că peste un milion de ani soarele va creşte, se va face cel mai roşu, şi va înghiţi TOT UNIVERSUL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce prostilor vreti sal eliminati pe dumnezeu

| Mares_Mihai_1962 a răspuns:

Si daca dumnezeu a mai creat niste finte ca noii in universul asta?