| SomeBodyThatDoesNotMatter a întrebat:

CRedeti in prositia ca azi va fi sfarsitul lumii? daca da de ce? care sunt "dovezile" care v-au determinat sa credeti ca va fi/sau nu va fi? daca puteti pro si contra ar fi super. funda pentru cel mai bogat, solid argument!

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Orice sfârşit (al lumii, al speciei, al universului, etc.) are fenomene clare şi bine definite premergătoare. Altfel spus, nu poate veni un sfârşit al lumii hocus-pocus la fix ora 6 (sau cât a zis pastoru' lu' peşte ăla) şi mai ales nu de pe-o zi pe alta. Durează mult chiar şi-n varianta unui cataclism natural să distrugi planeta.
2. Sursa este fundamental necredibilă. Cine zice că vine sfârşitul lumii? Un pastor obscur dintr-o religie obscură care a mai greşit o dată. Acelaşi idiot a mai zis o dată că ne ia mama dracu' pe toţi în 1994. Ăăhh... se pare că trăim încă.
3. Chiar şi dacă ar zice-o cineva mai cu autoritate (de exemplu Papa) tot nu l-aş crede pentru că au fost vreo 100 de sfârşituri ale lumii pân' acum şi niciunul nu a nimerit-o. Lectură obligatorie: http://gandeste-rational.blogspot.com/......i-de.html.
4. "Dovezile" prezentate de aceşti apologeţi ai apocalipselor sunt nulităţi absolute. Cutremure de peste 8.5 pe richter au fost aproape în fiecare an dintotdeauna. Inundaţii aşijderea, tornade devastatoare aşijderea, etc.
5. Specia umană cunoaşte destul de multe despre fizica Pământului şi la unison este afirmat clar că un cataclism global este pur şi simplu imposibil.
6. Dacă oamenii ar citi mai mult despre ştiinţă şi mai puţine basme din epoca bronzului, am explora Universul mai repede.
7. Gândeşte Raţional!

Numai bine.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoric NU, este mult zgomot pentru nimic! S-auzim si de bine!

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Nu cred in aceasta prostie! Stii de ce? Deoarece savantii/matematicienii nu au cum sa stie cand va fi sfarsitul lumii! Nu au cum, pentru ca nici Fiul Lui Dumnezeu, Iisus Hristos NU STIE cand va fi sfarsitul lumii, doar Dumnezeu Tatal STIE! Nici ingerii, nici Isus, nici nimeni in afara de Dumnezeu.
Dapa-i de unde scot astia prostiile astea! Se lauda ca-s crestini si nu stiu ce, apai daca ar fi ar stii sa nu vorbeasca prostii si sa inteleaga ca doar Dumnezeu STIE!
Deci eu imi sustin parerea (chiar daca sunt multi atei pe site).

| Artemisia a răspuns:

Se vorbea ca maine e sfarsitul lumii, dar se pare ca la unii a venit cu o zi mai devreme, whatever.
Sfarsitul lumii nu vine maine, nici in 2012 nici in 2013, nici la iarna, nici la vara, nici marti, nici miercuri, nic etcccccccc.
Sfarsitul lumii vine cand vrea Cel de sus, nu gand zic savantii, nu cand prezic mayasii.
Ahh cred ca este a 5 a oara cand explic chestiunea asta pe TPU azi laughing)

| Anonymus314 a răspuns:

Primul motiv e ca ...acest "sfarsit al lumii" a mai venit de vreo 4 ori, si n-a reusit sa ne faca nimic

| Dash a răspuns:

Pai eu NU cred!

| LoOvE a răspuns:

Daca tot ai adus vorba de cel mai solid argument vei fi rasplatita.
Pai:

acum doi ani cand eram mai micuta credeam absolut toate stirile despre sfarsitul lumii.Plangeam noaptea si nu puteam adormi de frica, insa cu timpul m-am maturizat si mi-am dat seama ca totul este o prostie.

Nu exista nici o dovada concreta.Acei oameni sunt nebuni si mai ales acest barabt care a prezis Ziua Judecatii si a mai si pus in intreaga lume afise care sa sperie oamenii.

Eu sunt contra sfarsitul lumii pentru ca pur si simplu este o prostie.

Sper ca si tu gandesti la fel ca si mine.Fi optimista,eu asta incer sa fac.

noroc!

p.s-poate ne vedem pe lumea cealalta rolling on the floor (glumeam)

Daca mai ai intrebari te astept la privat.

Ciaw!

Nimeni nu stie cand va fi sfarsitul lumii "Ziua Judecatii" decat Dumnezeu, el a fost, este si va fi singurul care va sti.

| KikiRiki98 a răspuns:

Eu nu sunt de acor cu chestia asta, ai mare dreptate si sunt alaturi de tine 100% nimeni nu stie dar nimeni cand va veni sfarsitul lumi numai Dumnezeu si spune in Apocalipsa ca cand va veni sfarsitul lumii, lumea va fi foarte rea si numai ccu rele,si razboaie si din astea inca nu sunt chestiile astea dar suntem la inceputul Apocalipsei si nu ar trebui sa ne lu\am dupa niste oameni care nu au dreptate si niste dupa "maiasi" cu nu stiu ce calendar, oricum nu va fi maine va fi cand va vrea Dumnezeu, nu cand vor vrea oamenii

| luciana200972 a răspuns:

Maine, nu azi! eu nu cred in asemenea tampeniiam lucruri mai imp de facut decat sa mi incarc mintea cu tampenii de genul asta

| SomeBodyThatDoesNotMatter explică:

Eu nu am spus ca cred asa ceva! am vrut sa vad cat de creduli pot fi unii oameni dar se pare ca ati trecut testul cu brio!

| Ady3835 a răspuns:

Nu mai sunt stiri la tv si trebuia sa apara ceva nou laughing! inventat asa bla bla laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica mai multa incredere aveti intr-un dumnezeu invizibil decat intr-un savant care ti-a facut viata mai usoara. Dumnezeu te-a ajutat cu ceva ca stai cu genunchii vineti si nu iti raspunde?

| Lullu21 a răspuns:

Eu am auzit ca-i miine

| harkuia a răspuns:

Este a nu stiu cata intrebare care o vad pe ziua de astazi in legatura cu 'Presupusul sfarsit al lumii '...
La un moment dat o sa fie Sf lumii, dar nimeni nu stie cand, unde si cum. Cert este ca daca aveti credinta in D-zeu nu se va intampla nimic. straight face Nu vreau sa va iau cu replici din astea religioase, dar sa fim seriosi :-s, toti vor sa le creasca audienta si atat. Si nu stiu cum de unele persoane sunt atat de naive incat sa creada aceste lucruri.
Eu sunt contra acestei stupide afirmatii call meu.

[P.S. Sfarsitul lumii vine incetul cu incetul din cauza oamenilor care distrug pamantul. Nu vine dintr-o data intr-o clipa... Si, FRATILOR! nu mai stati cu frica asta. [pentru cei care o aveti] ]

hai papa :*

| letitia_9600 a răspuns:

Nu nu cred ca va fi au spus ca este maine daca nu este maine vor spune ca va fi in 2012 si tot asa inainte