| Biggiesan a întrebat:

Credeti in vise? Care ar fi rolul lor? De ce visam? Cand aveti vise urate, cum reactionati?

7 răspunsuri:
| romanaols a răspuns:

Visele pot fi realitate. Dacă nu se întâmplă atunci, se vor întâmplă în viitor. Cumva. Poate.
Dacă ai un vis urât, nu te speria, gândește-te că nu se va întâmplă.

Pa, pa!

| أحبك a răspuns:

Hello! Eu cred in vise, deoarece mie intotdeauna, dupa ce visez, urmeaza sa mi se intample ceva, depinde de ce visez daca e de bine sau de rau. Eu zic ca visam daca am fost stresati, am vazut ceva pentru prima data sau urmeaza sa ni se intample ceva.Cand visez ceva mai neobisnuit[urat] intru pe Google si caut ce inseamna acel vis.

| Amorezatul a răspuns:

Nu cred in vise decat ca sunt un lucrur necesar pentru rezolvarea problemelor din viata reala, intr-un mod inconstient cam asta e rolul lor si motivul pentru care visam! Rolul viselor urate, ca cele de care ne este frica, paianjeni, serpi, moarte au de regula rolul de a te ajuta sa treci peste asemenea probleme. Daca visezi regulat paianjeni inseamna ca suferi de arahnofobie iar creierul tau stie ca asta iti dauneaza, asa ca visezi pentru a iti putea depasii frica in vis! Cel putin, asta este o teorie de-a lui Freud!
Iti recomand Freud si cartile lui de psihanaliza si interpretare vise!

| AlxMro a răspuns:

Visul este scuccesiunea "imaginilor" date de inconstient atunci cand dormi. De fapt tu cand dormi, subconstientul care are un rol de cenzura asupra inconstientului scade ca si protectie si atunci tie, in constient iti apar toate tendiintele alea de frica sau de satisfactie - Visul. Daca ai un vis urat inconstientul iti transmite un mesaj. Fiecare vis se raporteaza la ziua pe care ai avut-o sau la ziua pe care vrei s-o ai. El iti ofera cum am spus mai sus si satisfactie dar si disconfort.

| MeScorpion a răspuns:

Ma tu ai avut vise "umede" si nu sti cum sa ne spui?!

| Lauragd a răspuns:

Visele au si ele o importanta in viata noastra. Cercetatorii credeau ca ele nu sunt nimic altceva decat fragmente din intamplarile de peste zi.Sigmund Freud avea o cu totul alta parere.Visele sunt o proiectie a realitatii.Visam uneori ce vrem sa uitam sau lucruri la care nici nu ne-am gandit de mult timp dar care sunt in inconstientul nostru fara ca noi sa ne dam seama.Visam ceea ce ne dorim chiar daca eul nostru nu recunoaste.In vise "ne dezlantuim" si gandurile noastre nu au limite deoarece nu trebuie respectat niciun cod moral.Cand ne trezim trebuie automat sa ne cenzuram pentru ne conforma societatii si toate rabufnirle, nemultumirile, dorintele cele mai puternice ajung in inconstient de unde vor iesi doar sub forma de vise in mod normal.

| mihaibrasov a răspuns:

Imi plac intrebarile referitoare la vise, mai ales ca ma pasioneaza de la o vreme subiectul. Ei bine, cultura occidentala le considera ca fiind niste jocuri ale subconstientului, pur si simplu o activitate cerebrala intensa de pe timpul noptii.
Ezoteristii stiu insa ca nu e doar atat. Si nu vorbesc doar de interpretarea viselor, ci de ceea ce poti obtine cu visele lucide. Iti recomand sa ai un vis lucid (adica sa iti dai seama ca visezi) si vei vedea cat de distractiv poate fi. Sau cat de tulburator poate fi sa poti controla un vis dintr-o anumita situatie. Intr-un vis lucid, poti zbura. That's the greatest feeling, trust me. Dar mai mult decat atat, daca iti dezvolti putin ceakrele (google it) poti obtine o claritate incredibila in vis si abilitatea de a face ce vrei tu. De exemplu, ti-ar placea ca in fiecare noapte sa stai relaxat pe o plaja care sa arate asa cum vrei tu (culori, apa cristalina, etc.) si inconjurat de gagici? Poti crea asta in vis si senzatia e la fel de reala (eu n-am reusit sa creez inca, dar am vizualizare foarte clara).
Cauta pe net: Lucid dreaming sau astral projection sau dedublare astrala. Spor la practici!