| Seba2013 a întrebat:

Cu care va identificati mai mult din Legea celor trei etape a lui Comte si Spencer? Teología, Metafízica sau Pozitivismul?

Platón fundamenta Republica pe triada Unul, Nous si Anima Mundi.

Astazi suntem imaginea spiritului stiintific nu imaginea lui Dumnezeu. Lumea de astazi nu mai contine ideea de bine sau ética ci doar de cunoastere a marului. Care este referinta voastra dupa care va ghidati?

1 răspuns:
| mODIN a răspuns:

Doar mintile cele mai slabe si imorale se mai identifica exclusiv cu progresul de tip material. Ideea ca statul exista sa promoveze industria nu o vei mai gasi decat la ateii rebeli de 15 ani ce misuna pe aici si pe Reddit.