| anonim_4396 a întrebat:

"Cu cât înțelegi mai mult(e), cu atât urăști mai puțin"

Cât adevăr credeți că există în această expresie?
Vi se aplică?

Răspuns Câştigător
| Valkyrie95 a răspuns:

Sunt complet de acord cu afirmatia.
Adevarul il poti vedea in totalitate numai printr-un filtru obiectiv, deci lipsit de emotii.

Daca privesti lucrurile intr-o maniera subiectiva inseamna ca le privesti prin prisma propriei realitati, care difera de la o persoana la alta.
" What is normal for the spider is chaos for the fly"

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa urasti putin sau deloc trebuie sa fi fericit ca om, daca nu ai ce iti trebuie si duci lipsa multor chestii e firesc sa creasca rautatea si invidia pe altii

| doctorandus a răspuns:

Dap, eu am dușmani, știu cine sunt, dar nu-i urăsc. Ura e pentru proști.

| Mosotti a răspuns:

Mi se aplica partial, dar e corecta treaba, adica de ex daca intelegi ca cineva te insulta din prostie si complexe, nu-l mai urasti, ca o iei cumva ca nu e vina lui, nu te pui la mintea lui.

Sau daca ma paraseste iubita si intelegi ca asa a simtit si ca nu putea controla ca ma mai iubeste sau nu, iar nu mai urasti.

| T0T a răspuns:

E pe dos. Totuși, cred, că până la un punct. La unii ura poate crește, la ații poate să fie ca o sinusoidă. Depinde de caracterul fiecăruia.

| Mădă0611 a răspuns:

Natura naturans, adica natura facand ceea ce natura face. Omul e natura. Fiecare actiune are o reactiune. Ma gandesc uneori ca daca as fi crescut cum a crescut x-ulescu, as fi fost exact ca el, dar daca imi fura linistea, tot il urasc si vreau sa dispara. Pățăști!

Ma uit la mucosii astia de pe site, trolli, si ma gandesc ca vieti jalnice au, dar mna, il locul lor as fi ca ei.

| Lukasssz a răspuns:

Sunt de acord cu @wildthing si @bookworm23!

| wildthing a răspuns:

Eu cu cat inteleg mai multe...cu atat urasc mai mult.winking

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cam da, deoarece lucrurile se petrec mereu într-un anume context, nu poți înțelege evenimentul fără să înțelegi contextul, iar dacă înțelegi mai amănunțit de ce X a făcut Y lucru, începi să-l urăști mai puțin.

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

De aceea, pe lângă motto-ul principal "Dumnezeu înainte de toate" folosit de mine, îl mai am și pe acesta "Înțelege de ce" (Understand why).

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie-mi place motto-ul propus de Kant, "deviza luminării": "Sapere aude! Îndrăznește să te folosești de propria ta inteligență!". (Vezi întrebarea mea anterioară pentru lămuriri.)

| SingleForOne a răspuns:

Da, majoritatea filosofiilor și ideologiilor religioase vorbesc pe această temă.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Cred ca e invers!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca trebuie neaparat sa fii un foarte mare cunoscator pentru a nu ura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

0.
Cu atat urasti mai mult.

| Sekim a răspuns:

E o expresie subiectiva, nu se aplica in toate cazurile. Tinand cont ca se aplica doar in anumite cazuri, este 100% adevarata. Spre exemplu : cineva nu mai vorbeste cu tine, incepi sa il urasti, iar ulterior aflii ca are probleme de sanatate. Insa, exista si opusul : „ cu cat intelegi mai multe, cu atat urasti mai mult ". Spre deosebire de cea de mai sus, asta se aplica mult mai des si se leaga cu : „ cu cat esti mai inteligent, cu atat suferi mai tare ". Per total, sunt niste infantilitati expresiile astea, surprinzator sau ne, intotdeauna promovate chiar de cei care nu le inteleg.

| TheStrategist a răspuns:

Da. Atunci când înțelegi de ce face cineva un anumit lucru nu o să mai urăști la fel de mult. Desigur, sunt unii care spun că încep să urască mai mult când înțeleg mai multe despre un anumit lucru, dar lucrul aceste poate să fie din cauză că nu au înțeles pe deplin cauza.

| Catalin77945 a răspuns:

Cu cat o inteleg mai mult, cu atat o urasc mai mult

| Marius2001Pop a răspuns:

Da, mi s-a aplicat.
Am avut persoane apropiate, care ma evitau si am inceput sa le "urasc", dar dupa ce am aflat ce probleme aveau, care le ocupau timpul, am inceput sa le inteleg si am avut rabdare.

| Dariaa90 a răspuns:

Cu cât înțelegem mai mult(e), devenim mai obiectivi, vedem mai multe aspecte, excludem in mare parte interpretările greșite, in modul asta vedem și unde am greșit noi, și uram mai puțin, sau chiar nu mai avem acest sentiment.

| AnaNoa a răspuns:

Da, in cazul meu nu se aplica neapărat dar eu merg pe premiza că fiecare persoana a fost crescut diferit și a trecut printr-o serie de evenimente care i-au schimbat caracterul și nu este ok sa ii urăști doar pentru că ei se apără prin vorbe sau fapte