| chuckmanson a întrebat:

Cum a reușit o țară așa mică precum Anglia să creeze cel mai mare imperiu din istorie?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Erau specialisti in lupta si furt. Francezii la fel au colonizat angro. Acum vin imigrantii peste ei drept recompensa

Bula
| Bula a răspuns:

Au mostenit invatatura de la romani si vikingi.

| UserRo10 a răspuns:

Colonizand masiv si facand revolutia industriala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece este o insula, asa ca nu ai vecini care sa-ti faca constant probleme-> mai multe resurse pentru dezvoltate si campanii in tari straine. Acelasi avantaj l-a avut si Japonia sau America.
Iar insula usureaza comertul maritim care e mult mai ieftin decat sa transporti pe pamant produsele. Acelasi avantaj l-au avut si vikingii se urcau in barci si cutreierau lumea in lung si lat

| Cretinul112 a răspuns:

Geografia. Englezii au fost apărați de canalul mânecii în cazul unui atac din partea puterilor continentale. De moment ce erau înconjurați de mare, au fost obligați sa aibă o flota imensa pentru a face comerț cu lumea exterioara. După, și au facut o forță navala asa de puternica, încât au reușit sa colonieze toată lumea. Datorita geografiei, nici măcar Napoleon n a reușit sa cucerească Anglia. Nici măcar naziștii.