| guessme2 a întrebat:

Cum a-ti comenta urmatoarele: "Imaginatia este inceputul creatiei?"

4 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Imaginatia este ca sperma...inceputul creatiei. voila

| Shammal a răspuns:

Ca sa poti crea ceva intai e nevoie sa poti sa ti-l imaginezi, nu poti crea ceva ce nu-ti poti imagina; initial apare gandul in imaginatie si apoi il manifesti prin creatie

| Musique a răspuns:

Cu inaginatia faci totul; pentru ca gandesti inainte sa te apuci de treaba.

| Nolkyz a răspuns:

Sunt doua tipuri de imaginatie: imaginitatie reproductiva si imaginatie creatoare.
Imaginatia reproductiva este menita sa reconstituiasca, cu ajutorul reprezentarilor reproductive, ceva ce a existat in trecut. Gandirea o controleaza si o ghideaza, in majoritatea cazurilor e voluntara.
Imaginatia creatoare este cea mai complexa si valoroasa, produsele ei fiind noi, originale si inedite pentru toti oamenii. In cazul asta, ea isi subordoneaza gandirea, nu mai e controlata de gandire. Gandirea devine instrumentul imaginatiei, fiind considerata aptitudine a inteligentei. In forma ei superioasa exista la oamenii talentati si la genii, in grade mai reduse o intalnim la fiecare persoana. Crearea, imaginatia creatoare, are patru faze: prepararea (elaborarea de proiecte); incubatia(ne detasam de ceea ce am colectat in prima faza, fara a abandona preocuparea, in aceasta faza un rol important avandu-l constientul); iluminarea (actiunea de a produce a luat sfarsit, produsul fiind deja realizat); verificarea;