| antoniamorar a întrebat:

Cum aflu distanta de la un punct la o diagonala in paralelipipedul dreptunghic? dau fundiita.

3 răspunsuri:
| resemnat a răspuns:

Diagonala = latura * radical din 3...
cred ca asta e!

| georgesur a răspuns:

-diag. paralelipipedului(si a dreptunghiului diagonal): D**=L**+l**+I** (t. Pitagora in spatiu)
-diag. "D" apartine planului format de doua muchii opuse si de doua diagonale(paralele) ale doua fete opuse.Acest plan este un dreptunghi cu laturile: radical(L**+l**); I
-In acest dreptunghi avem:
distanta de la celelalte 4 colturi ale paralelipipedului(care nu apartin planului diagonal) "d"
d x D = I x rad(L**+l**)(folosind formula ariei unui triunghi); de aici rezulta "d"
-pentru alte puncte se schimba treaba...; ar fi interesant sa te gindesti la distanta dintre centrul unei fete si D

| Rechitian_Victor_1975 a răspuns:

Distanta de la centrul fetei la planul diagonalei paralelipipedului este linie mijlocie in triunghiul format din diagonala fetei. diagonala bazei si segmentul care le uneste pe cele doua si apartine planului diagonalei paralelipipedului.