| antoniamorar a întrebat:

Cum aflu distanta de la un punct la o diagonala in paralelipipedul dreptunghic? dau fundiita

4 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

Cred ca inf sunt insuficiente. da-ne toata problema. depinde unde e situat pct

| AnaMaria1612 a răspuns:

Duci perpendiculara din punctul ala pe diagonala si incadrezi intr-un triunghi unde stii dimensiunile. funda?big grin

| mihaibrasov a răspuns:

De la un punct aflat unde? E clar cat de superficial gandesti tu din punct de vedere matematic...

| wertb a răspuns:

Banuiesc ca e un punct al paralelipipedului. Perpendiculara din acel punct pe o diagonala este o inaltime intr-un triunghi dreptunghic. Inaltimea intr-un triunghi dreptunghic are lungimea = cateta1 * cateta2 / ipotenuza. (in triunghiul nostru ipotenuza e diagonala paralelipipedului iar catetele sunt diagonale pe 2 din fetele paralelipipedului - deci lungimile astea pot fi calculate daca ai dimensiunile paralelipipedului).