| bleakk a întrebat:

Cum ajung unii oameni sa fie asa inteligenta? Cu un IQ asa de mare cum ar fi acest William James Sidis.Cum se nasc unii copii-minune?

Răspuns Câştigător
| Fatayou a răspuns:

Nu exista copii-minune.Toti primim aceeasi cantitate de memorie si depinde de noi cum o folosim. Unii o folosesc pentru a-si ridica IQ-ul, iar altii nu le place cartea si raman la un nivel intelectual.Eu nu cred ca exista talent, ci doar ne perfectionam in ceea ce ne place sa facem.

| Fatayou a răspuns (pentru Fatayou):

M-am grabit, am uitat sa ma verific, sus voiam sa scriu:"un nivel intelectual scazut".

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Unii genetic sunt mai speciali (şi) din acest punct de vedere. Sunt privilegiaţi de la mama-natura.

IQ-ul nu are mai nicio treabă cu acumularea cunoştinţelor/informaţiilor, cum ţi s-a sugerat în unele răspunsuri...şi nici talentul nu e de trecut cu vederea.

Oricât ar munci şi ar toci unii, tot nu vor reuşi să-i egaleze pe genii, cărora, în funcţie de predispoziţii, unele lucruri le ies de la sine, fără eforturi supraumane sau fără eforturi în general.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, foarte mulți dintre noi primim acel har al inteligenței, dar depinde cum ne folosim de ea.Numai binehappy

| Duku99 a răspuns:

Hmm... Nu sunt prea informat, dar ai putea citi putin despre "selectia naturala", am vazut si un documentar interesant pe youtube despre o banca de sperma, colectata doar de la genii...

| vlad1112 a răspuns:

Da toti aveam aceeasi memorie de mici si depinde cum ne o cultiva parintii daca esti parinte si ai un copil mic infata l poezii jocuri diferite povesti eu cand eram mic mi s e citea o data poezia iar dupa aceea o ziceam perfect