| AvalohAlyn a întrebat:

Cum arata planeta si viata pe Terra la inceput din punctul de vedere al oamenilor de stiinta?

Răspuns Câştigător
| SoundTHeWave a răspuns:

Dupa formare dintr-un nor de praf si gaze, era o bila incandescenta de lava la temperaturi de peste 5000 grade. Apoi odata cu racirea ei, apasa nu s-a mai evaporat s-au format balti si cu timpul au aprut primele bacterii /microorganisme, mai tarziu primele plante ( erau niste plante subacvatice care produceau oxigen ). Dar prietene daca ar fi sa-ti scriu eu aici tot ce s-a intamplat mi-ar lua o zi intraga. Un documentar de genul asta unde afli tot tine cam 2 ore.

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Inceputul este relativ. Putem vorbi de inceputul Universului si atunci nu exista nici-o planeta Terra, putem vorbi de inceputul sistemului nostru solar si atunci iar nu exista planeta Terra, sau putem vorbi de inceputurile Terrei si atunci vorbim de planeta Terra, evident, in starea ei incipienta.
Iar daca ar fi sa vorbim de prima etapa, atunci aceea ar fi cea de protoplaneta, un "bolovan" magmatic modelat de impacturi colosale.

| dragos9234 a răspuns:

Un cocolos de lava happy

Răspuns utilizator avertizat
| AR1373 a răspuns:

Verde mult mai verde...

| LeeInNa a răspuns:

Nu am gasit nimic sad

| LegiuitorulX a răspuns:

Erau multi pomi