| AvalohAlyn a întrebat:

Cum as putea sa mă bucur mai mult de atracțiile/pasiunile pe care le am pentru astronomie și astrologie? Pur și simplu e fascinant tor ce tine de cer/stele)Univers/Planete.
Dumnezeu a creat un Univers magic daca îl privești prin poze de exemplu și citești despre el.De mic am fost atras de misterul Universului și a planetelor.Cand il întrebăm pe tata diverse lucruri despre astre.

1 răspuns:
| StimabiluI a răspuns:

Ai tot internetul la dispoziție, poți să te documentezi despre stelele vizibile cu ochiul liber.
Mie de exemplu îmi place să privesc cerul înstelat noaptea și să localizez anumite stele și să aflu la cam la ce distanță se află față de Pământ.
Stelele Carului Mare de exemplu se situează între 78 și 124 de ani lumină, ceea ce la scară cosmică înseamnă o aruncătură de băț și totuși sunt niște distanțe colosale care nu pot fi parcurse nici în milioane de ani cu tehnologiile actuale.