| GulDan a întrebat:

Cum cloneaza oameni animale? nu e cum imi imaginez eu nu? ca in desenelaughing Explicati-mi si mie! Mersi!

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Clonarea este procesul prin care se produce un organism identic din punct de vedere genetic. Pentru aceasta este necesara prelevarea unei mostre de ADN dintr-o celula adulta, de pilda o celula a epidermei, si plasarea acesteia într-un ovul neferitilizat, al carui ADN a fost îndepartat. Celulele sunt apoi supuse unui soc electric, care le face sa fuzioneze (imitând modul prin care ovulul si spermatozoidul de contopesc, în procesul reproducerii), iar celula începe sa se divida. Motivul pentru care clonarea este un proces dificil de realizat este ca celula din tesutul epidermic din care este prelevat ADN-ul trebuie sa fie readusa în stadiu embrionar, pentru a permite ovulului sa creasca, formând un foetus.

Multe animale au fost deja clonate - oi, capre, vaci, porci si o pisica - dar multe din aceste animale clonate par sa aiba anumite deficiente. O companie numita "Clonaid" pretinde ca ar fi produs trei copii clonati, dar acest lucru nu a fost înca verificat în cadrul unui test genetic independent. Primatele par sa fie mai dificil de clonat decât alte animale, iar toate încercarile de pâna acum de a clona embrioni umani pentru scopuri terapeutice au fost lipsite de succes.
http://clonarea.wikispaces.com/......a+clonarii
http://proiect-multitouch-ltg.wikispaces.com/Lieb+Hannelore

| sabin89 a răspuns (pentru alessia5158):

"de a clona embrioni umani pentru scopuri terapeutice" - ce scopuri terapeutice crezi ca ar putea avea?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Recoltarea de celule embrionare de exemplu.

| Inferno a răspuns:

Daca nu ai niste notiuni generale despre subiect nu ai cum sa intelegi.
Este eliminata informatia haploida din ovul, acesta ramanand practic "gol", apoi introducem nucleul unei celule diploide.

| Inferno a răspuns:

Esti pralele cu subiectul.

| RAY a răspuns:

Uite asa,se ea celule de la mine si un ovul de la tine daca esti fata,se scoate afara adnul tau si ramane doar al meu, tu in final vei avea clona mea in burta ta
bine trebuie sa reuseasca fertilizarea, indroducerea adnului meu in ovul cea ce e cam greu, multe ovule nu reusesc, sau se ea un ovul si un spermatioz si se scoate andul cui vrei sa clonezi
e destul un fir de par ca sa fi clonat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ai luat-o de pe dexonline?

| Zitronen a răspuns:

Bunahappy
Le cloneaza in laborator, de obicei folosind o celula si o geana ADN.
Numai binehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zitronen):

O geana? De la ochi? Poate o GENĂ, asta e altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zitronen):

Citi ani ai? Ca sa stim cum sa-ti raspundem pe intelesul tau.

| Zitronen a răspuns (pentru anonim_4396):

O gena. Am gresit. happy