| Ianna33 a întrebat:

Cum comentati: a fi ambitios inseamna, de multe ori, a vrea si a obtine tot ceea ce este necesar pentru a fi nefericit.

7 răspunsuri:
| dorinaugustin a răspuns:

Daca ambitia inseamna nfericire. o fi inspirata vorba asta; dar ambitia poate fi si un lucru bun daca stii sa o folosesti la timpul si in conditiile necesare. happy

| deeea28 a răspuns:

Aici se confunda incapatanarea cu ambitia. Cand esti incapatanat poti sa-ti faci rau, adica indiferent ca ai sau nu dreptate tu mergi inainte. Poate unii iti zic ca gresesti, dar tu esti prea incapatanat sa-i asculti. Dar ambitia nu cred ca e rea. Sa fii un om ambitios sa stii ce vrei de la viata, de unde pornesti si unde ajungi. Sa fii destul de ambitios incat sa stii sa-ti faci viata mai usoara si mai placuta. Ar fi multe exemple, dar cred ca s-a inteles ideea.

| cretzufinish a răspuns:

Depinde in ce situatie, de acel "ceva" pe care vrei sa-l obtii. Sunt de parere ca atat timp cat ma ambitionez, inseamna ca lupt sa am rezultate bune, nu sa le inrautatesc si la final sa fiu nefericita. thinking

| nobody_9468 a răspuns:

Si eu am avut cateva "probleme" datorita ambitiei mele care dadea in invidie si rautate.Asa ma simteam eu cand a inceput anul scolar, adica pana acum am fost prima pe clasa, stiam ca vor veni 2 colege noi am vazut in ele "a big problem" dar in acelasi tmip si un coleg care este de la tara...si nha de unde? vedeam doar in fete o amenintare, dar in coleg nici decumsad. Si sa vad eu ca omu avea 10 pe linie, fetele pan' la urma au plecat amandoua la alta scoala, problema era baiatu si oricum toti se luau de el fiindca era de la tara si era mai retras, m-am luat si eu insa intr'un altfel de mod.Am fost amenintata cu scaderea notei la purtare si aveam o ciuda de nu se mai putea, insa nu faceam nimic pentru a "fi mai sus" decat el, ci doar imi plangeam de mil, adica ma inecam in amarul propriu.Ma bucur ca a luat sfarsit tota acea ura, am fost ambitioasa insa nu in modul care a trebuit.
Si cred ca ai dreptate, in cele mai multe cazuri aduce nefericiresad

Bafta.

| PlAC a răspuns:

Pt ca uneori aplicam metode neortodoxe pentru a ne atinge tintele.Sau pentru ca uneori nu ne fixam tinta care trebuie.Ne-o fixam in jos nu in sus.Trebuie sa existe Intotdeauna o solutie mai buna decat cea care iti da o stare de nefericire.

| oleee a răspuns:

"a face din rahat prastie" este singurul lucru pe care trebuie sa-l sti despre ambitie

| TutiQ a răspuns:

Uneori prin ambitie distrugi lucrurile care te faceau fericit. Iti doresti asa de mult ceva incat uiti sa mai privesti in jurul tau. Faci orice pentru a obtine ce vrei, faci orice pentru a-ti implini dorintele si in acelasi timp pierzi ce ti-e mai drag. Cateodata ambitia duce la nefericire. In momentul in care vrei ceva cu ardoare, e greu sa renunti, iar cand ajungi sa faci orice doar pentru a obtine implinirea visului tau, s-ar putea sa constati ca ai ramas singur si ca ai pierdut ceea ce conta de fapt in viata, fericirea.