| chelstone a întrebat:

Cum comentati afirmatia fizicianului britanic Stephen Hawking?

"Privesc creierul ca pe un computer care inceteaza sa mai mearga atunci cand componentele sale se defecteaza. Nu exista nici rai, nici viata de dupa moarte pentru computerele defectate; raiul este o poveste cu zane pentru acei oameni care se tem de intuneric"

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, sa dea dracu' daca am vazut vreodata un crestin pe site-ul asta( si nu numai aici), care sa poata combate o afirmatie printr-o explicatie logica laughing Toti o ard pe ideea babelor " ce sa-i faci maica, asa-i lasat de dumnezeu". Ce poate face un basm dintr-o minte limitata...

39 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

@chelstone :"Ariadna, nu cred ca cineva crede despre scopul vietii sale ca ar fi acela de a muri". Nu ma refeream la scopul vietii; poate m-am exprimat gresit. Era vorba de faptul ca daca te nasti si traiesti, iar dupa toate astea nu mai exista nimic, de ce ai mai trait? (Excluzand raspunsul de genul : te-ai distrat, ti-ai trait viata din plin daca..., etc.). Adica aici simti, gandesti, traiesti (doar pentru cativa zeci de ani), iar dupa asta nimic.straight face. Lucrurile despre care ai spus, am zis si o repet : se simt happy ( chiar daca multi ziceti ca trebuie demonstrate). OK. "daca el ti-a dat viata nu cred ca vrea sa-l slujesti, dumnezeu nu ar fi atat de egoist"; S-o luam si pe alta parte happy : Eu cred ca oricine isi respecta parintii de la care a primit viata, care l-au nascut si crescut. Acestia se intristeaza si sufera adesea cand nu sunt ascultati de copiii lor. Crezi ca e o dovada de egoism din partea lor? Am o singura intrebare pentru tine happy : Daca s-ar dovedi stiintific existenta lui Dumnezeu si a vietii dupa moarte, ai crede fara sa mai ai nicio indoiala? (Cu toate ca dovedirea existentei lui Dumnezeu pe cale stiintifica nu este necesara si mi se pare si o absurditate). Chiar daca esti de acord sau nu kiss spun ca si in postarea anterioara: Dumnezeu nu poate fi studiat in laboratoare. si :"Anumite lucruri le simti si le crezi". Stii? happy Ceva gen : Curentul electric din cablu nu-l vezi, dar daca bagi degetele in priza s-ar putea sa-l simti laughing). Si chiar daca nu vezi, sti ca exista tongue [Lasand la o parte varianta: asta s-a demostrat happy ]
Seara faina in continuare kiss

| AnotherGirl a răspuns:

Daca ar fi sa o tinem tot asa, am vorbi fara sa ne oprim. Incerc sa inchei pentru ca pentru tine discutia asta nu are nicio directie. "Cum poate numi dumnezeu viata pe care ti-a dat-o libera din moment ce te indruma sa-l urmezi ca de nu e de rau, asta nu e libertate e manipulare". Ai inteles gresit libertateawinking. Libertatea pe care El ti-a dat-o consta in a alege calea pe care vrei sa mergi si se refera strict daca vrei sau nu sa crezi in El. In cazul in care crezi, respecti poruncile date de El (tu alegi asta deci nu e nicio constrangere a libertatii); daca nu crezi, ii negi existenta ( asa cum faci tu ). "in israel sunt multi musulmani, cum de nu a vazut nimeni pe iisus inaltandu-se la cer, s-ar fi inventat atunci camerele foto doar ca sa imortalizere acel moment". Daca te vei documenta mai bine, vei afla ca in timpul vietii lui Iisus Hristos, musulmanii nu existauwinking. Ei au aparut mult mai tarziu ( prin secolul 7 d. Hr. ). Cat despre popoarele ce apar in Biblie straight face, ei bine, in Vechiul Testament este vorba despre istoria si invataturile date poporului ales, adica evreii. Nu ti se pare normal sa apara doar popoarele care au avut legatura cu ei? (Egiptenii pentru ca ei i-au tinut in robie pe evrei, de exemplu), iar pe atunci unele popoare nici nu existau. In Noul Testament este vorba despre viata si invataurile lui Hristos ( Care, ca Om, se tragea din poporul evreu ). Oricum, eu una sunt ferm convinsa ca mai devreme sau mai tarziu, vom afla cine a avut dreptate happy

Inchei totul cu asta pentru ca discutia asta nu duce nicaieriwinking

Good night! kiss

| alexshobyx a răspuns:

Categoric adevarat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfect adevarat! Omul cauta mereu sa-si puna fundul la acoperire, chiar si prin artificiul de tot rasul numit "Rai". Frica de moarte face omul sa tampeasca, si sa nascoceasca tot felul de imbecilitati. Eu unul, stiu ca o sa mor la un moment dat. Insa, nu mi-e frica decat de modul in care o voi face. Prefer sa fie ceva rapidwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU iti stiu numele real.Dar vreau sa intelegi ceva:fizica nu are legatura cu functionarea creierului uman.Inca se cerceteaza,nu se stie exact cum functioneaza creierul, pe ce baze, care este legatura cu subconstientul uman...acum avem doar teorii.Nu mai credeti tot ce spun unii neaveniti, niste nemernici care iau bani multi pe spatele altora. daca l-as intreba ce dimensiune medie are creierul uman, dar...nu ma cobor la cit gindeste.NUMAI BINE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vancea, de fapt fizica si chimia au foarte mare legatura cu functionarea creierului.
Cit priveste afirmatia lui Stephen Hawking, este foarte plauzibila. Asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai daca santeti atat de ganditori? cum puteti sa veniti cu asemenea stupizenii? pai proasta aia a satului stepen p...a-n c.rala asa vede el creierul.e treaba lui.eu il vad m,uuult mai co,lex decat o masinarie construita de om, atat de complex incat nici un impiedecat de om de stiinta nu va putea sa-l descifreze in totalitate, niciodata.supergeniu.superrahat de doi bani, si un exemplu deplorabil al ateilor cei atat de ganditori si de filozofi.un om.un BANAL om.mai copii, baieti si fete.calatoriile lungi se fac cu mijloace rapide.acest supergeniu a murit? cum? traieste? ma mir.

| Roma a răspuns:

Nu as spune asa de loc!

| alexandru_4402 a răspuns:

De ce nu admitem ca stiinta este depasita si ca exista un soi de energie umana care-si continua existenta dupa presupusul deces.