| Dogma a întrebat:

Cum comentati urmatorul citat:
Stephen Hawking: "Filosofia e moarta iar raiul este un basm pentru cei care se tem de intuneric".
As fi pus intrebarea la religie, dar am zis "filosofii" de aici nu se supara.

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Filosofia e moarta intr-adevar pentru toate sistemele atit religioase cit si filosofice.Se pare ca omul nu mai poate accepta impunerea.In schimb nu e moarta pentru modul de a gindi a fiecarui individ in parte.

| shadovv a răspuns:

Aceste cuvinte vin de la fizicieni... sti tu... acei oameni care descopera legi dar habar nu au de ce sunt legile in felul in care sunt si de fapt nici nu i intereseaza. Fizica este explicata de filozofie iar filozofia ca sa fie definita trebuie sa implice religia.

| cucarachaalien a răspuns:

Conceptia unui batut de soarta.

| KaterinkaBoy a răspuns:

Stephen Hawking este un ateu inrait si imoral.Cu ceva ani in urma spunea ca toate lucrurile necunoscute de stiinta salasluiesc in mintea lui Dumnezeu.Acum s-a sucit si spune ca nu exista Dumnezeu.Contrazice exact cea ce a spuc el insusi.Filosofie nu e moarta, iar raiul e un basm sau un vis vreumos doar pentru el si astia ca el care cred ca daca un lucru nu poate fi inteles atunci el nu exista.N-are decat sa moara si sa stea in intunericu ala de care vorbeste pana cand s-o plictisi.Eu unul nu vreau.