| mariaundeesti a întrebat:

Cum e corect? filosofie sau filozofie, si ce inseamna fiecare cuvant in parte? sunt sinonime? adica chiar daca ai spune tra-la-la filozofie tra-la-la sau tra-la-la filosofie tra-la-la ar insemna acelasi lucru?

Răspuns Câştigător
10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu e tot aia "tra-la-la" cu filosofia. Tra-la-la şi filosofia sunt din mulţimi diferite!
Ah da... şi subscriu la ceea ce spune Promotie.

| Vizitiul a răspuns:

E mai corect cand spun "filosofie" decat gestul tau de-a pune intrebarea la aceasta categorie. Eu, as fi postat la "Informatii Utilitare". Fac astia la categorii, dar degeaba.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Citeşte acest articol : http://bucatidincarti.wordpress.com/2008/04/10/filosofie-sau-filozofie/

O zi frumoasă!

| Flav a răspuns:

Eu stiu ca-s corecte ambele variante, desi scriu ''filosofie'' atunci cand folosesc cuvantul.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Şi eu ştiu că ambele forme sunt acceptate în limba română, cum mai există şi alte cuvinte care au două forme acceptate (nu, nu ştiu să dau acum exemple)

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Filosofie, in latina "philosophiae".

| Bot a răspuns:

Nu este incorect cu Z, de fapt cu Z spune toata lumea, dar sa-ti zic cum s-a format cuvantul:
provine din limba greaca si
"philia"= iubire
"philo"= iubitor
"sophia"= intelepciune

desigur, cuvintele evolueaza
funda big grin

| SaNdYy a răspuns:

Sall.cauta pe net si vezi ca exista nenumarate raspunsuri, apoi numarale si care iese mai mult pe aia so crezi buna

| wanna_1834 a răspuns:

Filosofie= iubire fata de cunoastere, filozofie= iubire fata de lumina

| OlteanuAdrian2019 a răspuns:

Nici în 2011 nu era corect sa spui "mai corect". Nu are grad de comparație, ori e corect, ori nu e.