| LaviniuA a întrebat:

Cum influenteaza luna menstruatia? Este o legatura intre fazele lunii si menstruatie nu?
Explicati pls happy

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Luna influenteaza Pamintul in general mereu la fel, adica trage de el tot timpul cu aceiasi intensitate.
Legat de menstruatie, daca influenta lunii este constanta, nu cred ca ar influenta cu ceva menstruatia.

Menstruatia este ceva biologic ce n-are leagatura cu exteriorul, este o chestie controlata de un program, nu de influentele din jur.

Bine, daca cumva organismul pateste ceva, se schimba ceva, automat afecteaza si menstruatia.

Daca racesti sau stiu si eu ce boala ai, normal ca aceste dereglari afecteaza si menstruatia.

Dar daca esti sanatoasa, Luna nu vad ce influenta poate avea asupra ta.

Fazele lunii nu schimba cu nimic puterea ei asupra pamintului, sa-i zicem asa.

De ce se intampla anumite fenomene cand Luna se afla intr-o anumita pozitie?
Simplu, este vorba de fapt despre Soare si despre Luna in ce pozitie sunt.
Soarele este mereu acolo, Luna poate fi in partea opusa soarelui, caz in care soarele targe de Pamint spre el, Luna trage spre ea in sens opus.

Acum, cand luna ajunge in partea dinspre Soare, atunci vedem ceva schimbare, pentrru ca atit Luna cit si Soarele trag de Pamint in aceiasi directie, ridica oceanul planetar, are loc mareea.

Dar puterea cu care soarele si Luna o fac este mereu aceiasi, doar ca odata trag ambele in acelasi sent, in rest doar soarele sau in sens opus.

Astea is fazele Lunii.

-Odata Luna se afla de partea cealalta a Pamintului, adica pamintul este intre Luna si Soare, caz in care avem cea mai mica influenta, pentru ca se anuleaza o mica parte din putere, cum am zis Luna trage spre ea, soarele spre el, se anuleaza ceva din influente, atunci avem cea mai scazuta influenta

- Avem faza cand Luna se afla intre Pamint si Soare, caz in care ambele trag de noi laughing deci se cumuleaza fortele lor si avem o ridicare a oceanelor, a fluidelor care se misca.

- avem faza cand Luna se afla ori intr-o parte ori in alta, caz in care aveam o influenta separata din partea Luni si a soarelui.

Dar sa influenteze ele o femeie nu cred, nu are cum, nici forta necesara, chiar cand trag ambele de noi.

| LisaJulie a răspuns:

Nu! Nu influențează in niciun fel! Stai calma, frigul, căldura și alimentația influențează

| Yaesmin a răspuns:

Regulat:2 zile înapoi
Neregulat:-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mituri poate doar o usoara agitatie.

| LaviniuA explică:

Chiar deloc? Eu asa citisem undeva, nu mai stiu unde.
Ignorantilor...

| Giulia911 a răspuns:

În niciun fel

| premiumself a răspuns:

Am asteptat intrebarea asta de la 7 ani, acum am 72. Luna, in special cand este luna plina poate fi foarte periculoasa, atat pentru micile sirene, aflandu-se in pericol la cea mai mica cantitate de apa ajunsa pe pielea lor cat si pentru femeile aflate la menstruatie. Luna fiind un obiect astronomic care orbiteaza in jurul planetei noastre are rolul de a face intuneric noaptea si de a face oamenii sa doarma, din pacate ei ii place sa le aduca la menstruatie pe femei, prin energia pe care o emite, dar si din motiv ca se plictiseste noaptea neavand ce sa faca. Sper ca te-am lamurit, toate cele bune!