April
| April a întrebat:

Cum intelegeti urmatoarea cugetare a lui Kahlil Gibran, cunoscutul autor libanez al poemului "Profetul". Spune el:"Cerul stie ca prea multi pragmatici traiesc de pe urma sudorii fruntilor celor visatori."

Răspuns Câştigător
| edoru a răspuns:

Cerul stie asta, dar Pamantul ne limiteaza la "noi muncim, nu gandim". E mai comod astfel pentru cei mai multi, sa gandeasca altii si pentru noi, iar cand intalnim un ganditor autentic il catalogam drept "pierde vara" asa cum Thales, privind cerul si gandind la milioanele de stele, a cazut intr-o groapa devenind astfel de rasul servitoarei sale care l-a vazut si i-a spus ca e prea cu nasul pe sus si de-aia a cazut.

8 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Cred ca are legatura si cu urmatoarea cugetare din acelasi poem: "In fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz in intuneric, celalalt doarme in lumina." Cei visatori nadajduiesc la rasplata celor care dorm in lumina si le asteapta roadele sudorii fruntilor lor. Nu o primesc niciodata, nu primesc nici macar o unda de lumina, dar ei stau treji in intuneric, asteapta, si isi daruiesc in continuare sudoarea. In acest mod este facuta lumea: din cei care ofera si cei care primesc. Asa este in viata... Asa este si in dragoste...

| dorinaugustin a răspuns:

Stie cerul ce stie.pai este adevarul gol golut! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aforism logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kahlil vrea sa spuna ca nu poti obtine nimic daca vei sta tot timpul sub umbrela indoielii sau, te limitezi doar la lucruri strict de natura practica. Avangardistii, indiferent de domeniul lor de activitate, sunt " roata motrice" a gandirii umane. Indrazneala de a pune in practica visele, va duce intotdeauna spre evolutie, pe orice plan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este metafora si parerea lui cu privire la desertaciunea lumii asteia.si la noi esteo problema apropo de sudoarea celor muncitori neplatita de cei pragmatici; vai voua, cand veti fi intrebati; cea-ti facut cu plata lucratorilor? sau de cei ce ne pastoresc, dar nu in adevar.ati schibat frumos legea lui Dumnezeu, sa puneti in loc legea voastra, dar vai voua, ca nu veti intra in inmparatia cerurilor, si ati inchis-o si pentru ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea ce a spus episcopul Fonseca unui apropiat in momentul cind il conduceau pe Dom'Cristobal Columb inlantuit spre palatul regal;-"Nu ride frate caci datorita unor oameni ca el intram si noi in istorie"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Datorita acestor visatori lumea merge inainte, datorita lor exista iubire, inocenta, daruire, dragoste fata de aproape -ceilalti (pragmaticii) nu au puterea sa vada tot ceea ce este frumos in visatori.

| alyk a răspuns:

Hmmmm... Cei pragmatici nu au curajul sa riste, sa joace mare cum s-ar zice. La ei trebuie sa fie totul calculat si bine pus la punct. In schimb visatorii actioneaza dupa primul impuls fara sa se gandeasca la ce ar urma dupa. Pur si simplu isi permit sa viseze si sa traiasca momentul. Cei pragmatici dupa ce vad ca din ce in ce mai multi visatori reusesc anumite lucruri, abia atunci indraznesc si ei sa se arunce cand totul e deja testat si se stiu toate riscurile, toate avantajele sau dezavantajele unei anumite actiuni. happy Eu asta inteleg.