| LisaJulie a întrebat:

Cum poate creste dependența de ecrane hiperactivitatea? Unii specialiști spun ca muzica și zgomotul tot mai mare mai ales când un copil mic este expus la asta îl face hiperactiv și neatent? Ce credeți?

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Sunt tare curios cine sunt acesti 'specialisti' care fac asa afirmatii imbecile laughing

| LisaJulie explică (pentru mODIN):

Vrei sa spui ca unui copil de 2 ani îi va fi bine dacă sta doar in fața ecranelor?

| mODIN a răspuns (pentru LisaJulie):

Mă refeream mai mult la partea cu muzica

| doctorandus a răspuns:

Sincer, nu cred ca exista treceri in revista indexate pentru MEDLINE pe tema asta. Deci: calitatea informatiei nu permite redarea ei drept fapt pe Wikipedia.

| Furnicuta000 a răspuns:

Lasa ecranele ca si noi cand eram mici eram non stop cu ochii in desene animate si telenovele chiar daca nu erau pe net. eu insa as interzice la toti indivizii, indiferenti ca sunt copii sau adulti, sa mearga pe strada cu muzica la maxim in casti, nu mai sunt atenti la nimic in jurul lor

| ioana748 a răspuns:

Conteaza mediul înconjurător, normal. Daca un copil creste in padure devine maimuta si nu este vina lui
Cat despre ecrane?
Este mai confortabil sa l arunci in fata unei tablete decat sa iesi cu el afara sau sa l angrenezi in diverse activități sub forma de joc, sa i mai citesti cate o poveste si sa fii un parinte responsabil si asumat.
Nu are ce cauta un copil pe ecrane, decat foarte putin, uitandu se la niste desene animate dragute.