| Theo94 a întrebat:

Cum poate un om sa scape de sentimente, emotii, nu neaparat de toate, macar o parte?

23 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Oameni de toate vârstele şi din toate mediile sociale se luptă să-şi stăpânească emoţiile. Totuşi, această luptă te poate pune la grea încercare dacă te afli în perioada de trecere de la adolescenţă la stadiul de adult. Iată ce se spune în cartea Changing Bodies, Changing Lives, de Ruth Bell: „Majoritatea adolescenţilor sunt copleşiţi de emoţii contradictorii, pe cât de absurde sau de înfricoşătoare unele, pe atât de frumoase altele. Multora un anumit lucru le poate trezi sentimente diferite în acelaşi timp... La un moment dat poţi să simţi într-un anume fel şi în clipa următoare să simţi cu totul altfel"--- vezi sursa :http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102005126#h=19:0-19:536

| Duhovnicul a răspuns:

Nu poti scapa de ele, intrucat fac parte din natura noastra.
Poti, in schimb, sa inveti sa ti le controlezi mai bine, astfel incat sa nu te lasi dominat de ele.
Sentimentele sunt proiectate de catre noi, deci sunt mai usor de stapanit. Iar emotiile depinde de felul cum le interpretam noi.
Exista si mecanisme psihologice de aparare, unul dintre aceastea fiind retragerea apatica - o detasare emotionala cu rol de protectie.
Incearca sa practici ceea ce se numeste introspectie ( observarea si analizarea constienta a emotiilor / gandurilor ).
Sau sa meditezi happy

| Musique a răspuns:

Prin autosugestie.
Dacă ai o personalitate puternică, poți, dacă nu, nici să nu înerci... mai tare te amăgești.

O seară frumoasă!

| Miauti a răspuns:

Prin nepasare, o tragedie, sau in multe cazuri privelistea unui razboi.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu poti, pentru ca tot ce simti e raportat la tine, ceilalti doar te fac sa-i vrei sau nu aproape. E simplu de inteles de ce vrei asta, de fapt vreti, ca sunteti multi. Cum mai ziceam pe aici, iubirea e dorinta (sentimentul de iubire nu exista de fapt), dorinta e interes, interesul e dat de instinctul de supravietuire si/sau reproducere. Ura, ceea ce probabil simti, e teama doar, sau dezgust, care tot un fel de teama e si e esentiala supravietuirii, durerea la fel (nu teama, ci esentiala supravietuirii), mila e tot teama, teama ca ai putea sa fii tu in situatia cuiva. Probabil te gandesti ca simti ceva placut cand te "iubeste" cineva, deci exista iubirea, acel cineva te vrea, vrea ceva de la tine, ce simti tu e satisfactie ca cineva crede ca esti bun la ceva, sau cel mai bun.
Cei pe care ii constientizezi, ii "iubesti" sau ii urasti, adica ii vrei aproape sau te temi de ei, totul pentru supravietuire.

| zurick a răspuns:

Doarme laughing
In rest nu poti decat sa te autopacalesti ca scapi de ele(poti scapa poate un timp, dar acela se va sfarsi si o vei lua de la capat)
Speranta moare ultima, dar totusi tot moare

| Lizzu a răspuns:

Nu are cum.
Face parte din noi,vrem nu vrem, le uram sau le dorim.
Si orice solutie ai gasi, este temporara, nu ti le sisteaza definitiv.
Numai sa-ti umble cineva la ADN sau creier si sa te modifice, asta ar fi solutia ultima.

De ce ai vrea sa scapi? numai prin intermediul lor simti lumea inconjuratoare si te raportezi la ea.

Iti place cand esti fericit? eu cred ca da.

| al3xander a răspuns:

Nu are cum pentru ca suntem oameni si asa ne diferentiem de roboti.

| ErrorFound a răspuns:

Nu cred ca vrei. Eu cel putin sunt capabil.
Daca chiar vrei, da-mi un mesaj pe privat.

| suffarstar a răspuns:

Au aia de la spital o metoda faina. Electrosocuri.

| Crucified a răspuns:

La ce sentimente/emoţii te referi?

| Theo94 explică:

Terminat esti tu cu aia care te-au "fabricat" pentru alocatie, am pus si eu o simpla intrebare de curiozitate, nu eram nici suparat
nici fericit cand am pus intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cât timp nu ești un psihopat nu poți scapa de ele.

| Scarbo a răspuns:

Iti pot da niste sfaturi pe privat daca vrei.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ce face din oameni moda asta cu depresia. laughing

| Theo94 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Dar ce, eu nu eram in stare de depresie, sa fi fara sentimente si emotii nu inseamna nici trist nici fericit, doar neutru.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Doar daca intervii cu substante (droguri) poti pe moment sa schimbi starea de spirit. Dar sa scapi definitiv de emotii n-ai cum. Zi mersi, altfel ai fi considerat/a psihopat/a. Iar locul psihopatilor e in camasa de forta.

| Adryan17 a răspuns:

Poate sa faca asta prin educatie. Prin mediul in care traieste si oamenii care il inconjara.
De exemplu tu nu poti sa omori un om, deoarece iti e mila. Ei bine daca ai fi in razboi, iar imprejurarile te-ar obliga sa faci asta, ai omora fara sa stai pe ganduri.
Dar in momentul in care ai scapat de sentimente si emotii, atunci nu mai esti om. Esti ceva fara constiina, egoist si rau. Parerea mea.

| puscahoreangaion a răspuns:

Sa nu se gandeasca ca are trac

| adrian1419 a răspuns:

Sa nu mai fie om(that's some deep sh*t bro)

| darius88 a răspuns:

Se poate.
Am vazut un articol in care un om nu stiu ce avea la creier si i sa taiat partea cu sentimentele din creier.Acum nu mai are sentimente.Dar totusi intr-un video l-am vazut ca rade, adica zambeste ca vrea el sau nu stiu eu ce face atunci.

| Tringlo a răspuns:

Nu poți scăpa complet de emoții, doar de cele negative, sau de cele care îți aduc într-un fel sau altul neplăcere. Și asta prin detașare, împăcare.
Atunci când i te opui unui lucru, acesta persistă, deci acceptarea e primul pas.

| andreisirgi a răspuns:

Nu are cum să scape de sentimente ori emoții. Poate doar să uite foarte greu niște trăiri negative care i-au format sechele.