| TheSpectacularSpidey a întrebat:

Cum pot face sa visez frumos? Este vreo smecherie,adica daca te uiti la un film HORROR ai cosmaruri noaptea,dar pentru a avea vise frumoase ce trebuie sa faci? Vreau neaparat sa fac asta pentru ca urasc lumea in care traiesc, viata mea a devenit din ce in ce mai plictisitoare...

Răspuns Câştigător
| PaneraaRozz a răspuns:

Paii, ar trebuie sa te gandesti la o fata\baiat\familie, sa nu te gandesti la cei ce au disparut din viata ta adica au murit\despartit etc, sa citesti povesti de copii sau tot genu, nu horror. Sa te uiti la desene laughing Dar eu folosesc ca sa visez cat de cat ok nu urat ascultand muzica frumoasa nu gen hip-hop adica seara trebuie daca vrei sa asculti muzica usoara; pian! Nu te poti obliga sa visezi frumos ca nu se poate! Visul ti-l creezi singur, in minte :*
Funda?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti controla visele asa cum crezi tu... in general subconstientul e marcat de lucruri negative nu pozitive

| Martina5 a răspuns:

Uită-te seara la glume video ceva de genu.

| Valeanu_Valentin_1999 a răspuns:

Pai uitete pana la sfarsit, si dupa gandeste-te:
1.ca acele personaje infricosatoare au fost distruse
2.ca filmul este facut pe calculator si ca acele personaje infricosatoare sunt facute
Gandeste-te asa si o sa dormi mult si lin
Bafta big grin

| Cristi19 a răspuns:

Iesi prin oras si distreaza-te si o sa si visezi mai frumos..traieste-ti viata in realitate nu in fata calculatorului

| xAndruWhiteX a răspuns:

Fa-ti un prinzator de vise si pune-l la intr-un cui la capul patul, la mine asa merge dupa un maraton de filme horror!

| Netrider a răspuns:

Se spune ca frumusetea e in ochii privitorului, depinde de tine la ce privesti si ce descoperi in lume.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Nu ai cum să visezi ce vrei.
Pa!

| MissDevilish666 a răspuns:

Eu când mă uit la filme horror visez frumos.

| alien45 a răspuns:

Pai ca sa nu visezi de loc fa ceva tracteaza un camion cu mainile sau sai treaza pana la 12 sau ceva ce te oboseste tare si nu mai visezi nimic

| Biggiesan a răspuns:

Pui botul la vrajelile americanesti despre success!

| smile4meutheworld a răspuns:

Nu poti sa controlezi visele. Visele sunt chiar ciudate, de obicei nu intelegi mare lucru din ele. Nu se stie nici in ce parte a creierului se formeaza. Am auzit de "vise lucide" unde persoana care viseaza este constienta ca viseaza si poate manipula personajele, mediul etc. De obicei, in aceste vise, realiatea este mai bine conturata.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Cate trei batai in teava pentru toti care au comentat mai sus.

Hai sa ne dam cu presupusul, ce daca reusim sa convingem un om ca e incapabil sa se controleze, ca nu se poate stapani, ce daca ii asiguram meseria de taximetrist, e okay.

Fii atent, visele tale sunt un lucru pe care nu trebuie sa le ignori, ele au rolul de a te distrage de la realitate cu scopul de a oferi corpului tau sansa de a se odihni, atentia ta fiind captata de o realitate virtuala.

Primul lucru pe care trebuie sa il faci ca sa nu ai un cosmar, este sa iti amintesti detaliile negative din ziua pe care ai avut-o, care pot deveni cosmaruri. Te-ai uitat la un fim cu oratanii, constientizezi ca ai fi visat o oratanie daca nu te gandeai la ea inainte sa adormi, si ea dispare.
E un proces interesant, dai cu mintea printre detalii, acestea sunt eliminate de pe "lista de vise" de catre subconstient, din simplul motiv ca vei putea constientiza ca visezi.

Ce e rau in a constientiza ca visezi? Nimic! Este chiar un lucru foarte multe avantaje dintre care odihna superioara(daca mai esti si constient in realitatea virtuala, corpu tau se odihneste dublu), poti sa iti explorezi mintea subconstienta, poti sa exersezi anumite lucruri(cum ar fi mersul pe bicicleta, sa inveti a inota).

Doar ca, daca tu nu stii sa iti stablizezi visul, te vei trezi, lucru inadmisibil din punctul de vedere al subconstientului care primeste misiunea de a te pune pe picioare pentru o noua zi.

Daca esti interesat, ca sa nu incep sa iti insir toate metodele, ai mai multe tehnici pentru visare lucida aici:
www.controlul-viselor.blogspot.ro

Cateva sunt omise, ori nu le-a scris inca, blogul fiind inactiv de ceva timp.
Daca nu esti compatibil cu cele de acolo, cauta pe google, in engleza, sau, trage-ma de maneca, mi-ar placea sa te ajut.(chiar daca acolo gasesti toate tehnicile principale)

Spor!

| sabin89 a răspuns:

Parerea mea este ca mai intai trebuie sa renunti la a mai viziona filme horror; si asta pentru p buna perioada de timp, pana mai uiti de ele. Stii cum e, ca sa treci de la negativ la pozitiv, trebuie sa treci mai intai prin zero. Visele frumoase cred ca o sa inceapa apoi sa vina de la sine, fara sa faci ceva anume. Dar, fiindca tot discutam, principala valoare tot viata o are, nu putem trai din vise. Visele ocupa un loc secundar, poate chiar neglijabil in existenta noastra. Si termenul "plictisitoare" nu as zice ca este unul potrivit. Se poate spune mai degraba ca viata e grea, plina de dificultati, dezamagiri sau lucruri de genul asta. Plictisitoare ar putea fi, dupa parerea mea, doar pentru cei de bani gata, care nu stiu cum sa-si mai omoare timpul.

| puscahoreangaion a răspuns:

Nu tu hotarasti ci subconstientul tau iti alege visele si ti le constientizeaza sub forma de imagini!

| AnyAnA99 a răspuns:

Pai eu cred ca poti oarecum sa iti controlezi visele.Sa iti dau un exemplu:Acum mai multi ani, cand eram mai mica, am avut cateva nopti cosmaruri.Insa mi-am dat seama ca atunci cand visezi, de multe ori, te vezi pe tine(in majoritatea viselor), insa in realitate, tu nu te poti vedea decat intr-o oglinda.Asa ca in urmatoarea noapte dupa ce mi-am dat seama de asta, cand am avut un cosmar, la un moment dat, mi-am dat seama ca ma vad de fapt pe mine-deci e doar un vis.Asa ca am spus-o chiar eu in vis-Hey e doar un vis laughing si apoi m-am trezit Asta-i doar un exemplu/o povestioara cu ce mi s-a intamplat mie, nu stiu daca tie o sa iti functioneze happy