| stefanrokar a întrebat:

Cum pot produce electricitatea statica?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Zici ca ai o funda de dat. Pai pastreaz-o, ca tocmai cu aia poti produce electricitatea statica. Simplu, iei funda si o freci de un baton de plastic. Spor la treaba!

| suffarstar a răspuns:

O lamiie o, placuta de zinc, una de cupru.introduci placutele in lamie si la borne vei avea 1.5 w laughing sau sa-ti construesti un dinam dintr-o bobina si un magnet.dar e cam greu

| DarkBlood32 a răspuns:

Electricitatea statica este rezultatul dintre frecarea a doua corpuri din materiale diferite. Ca si atunci cand freci liniarul de blugi sau par si atargi cu liniarul o bucatica de hartie.

Răspuns utilizator avertizat
| Lysander a răspuns:

Baga degetele in priza.

| carmen_4289 a răspuns:

Pai..este simplubig grin
Iti spun cateva experimente
1.Iei un balon si il freci de parul tau.Cand te uiti in oglinda vezi ca parul ti se ridica in sus(mie mi se intampla cand ma perii)
2. Poti freca o lingura de blugi sau de un pulover cu lana si daca ai pe masa niste piper vei vedea ca se lipeste de lingurabig grin

| stefanrokar explică:

Vreau detalii nu exemple!

| xhxyd a răspuns:

Poti produce electricitate staticacu ajutorul uinei rigle de plastic, procedand astfel:
-iei rigal si o fereci de par sau de lana.