| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa ma izolez de mediul inconjurator ( de oamenii din jur)?
Este posibil avand in vedere ca zilnic avem de aface cu oameni si ca trebuie ( sau nu ) sa comunicam?
Te simti mai bine cand / dupa ce interactionezi cu oameni sau nu te simti confortabil socializand?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Aruncă o privire asupra întregii lumi vii. Fiecare individ se simte bine între cei din specia lui. Păsările se strâng în stoluri, furnicile în mușuroaie, oile în turme...Noi ne simțim bine între ai noștri. Nu ai putea să te simți bine stând tot timpul doar în compania unor câini, de exemplu; sau a unor pisici; sau a unor păsări. Deși le iubești și pe ele, cu ființe din alte specii nu poți să ai un schimb de idei, nu poți să-ți exprimi gânduri, sentimente, nu poți să le ceri ajutorul în caz de nevoie etc.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Sunt unele specimene cu care chiar nu poti schimba o vorba si daca le ceri ajutorul nu te ajuta (nici nu te baga in seama)
deci caini si pisici!

| DeyCj a răspuns:

Da, te poți izola de oameni dacă te muți pe munte, sau în pădure, altfel n-ai cum.
Da, eu mă simt mai bine atunci când interacționez cu oameni. chiar dacă nu intru în vorbă cu toți, și dacă-i văd e ok.

| sierra1 a răspuns:

Pe o insulă pustie te izolezi de oameni, de mediul inconjurător te izoloezi poate doar pe o altă planetă

| Bondarel99 a răspuns:

Omul e un animal social.
E ok sa stai si singur si sunt foarte multe persoane care stau singure complet dat toate realizeaza intr-un final ca nu este cea mai buna idee. Nu e bine sa te indepartezi de oameni. Altfel treci peste greutati cand stii ca ai pe cineva care sa te ajute sau macar cu care sa discuti.

| Thecurious a răspuns:

Multi isi gasesc un refugiu. Acest refugiu e, de obicei, o pasiune.

| mahupetrisor a răspuns:

Daca vrei sa fi un Bacovia al secolului 21, poti sa te inchizi in casa, tu si un morman de carti, doar ca simbolismul nu mai este la moda, asa ca trezireaaa. Avand in vedere intrebarea ta, esti in perioada aia a adolescentei cand mai mai ca o sa cazi in depresie. Viata e frumoasa, traieste-o cu prietenii, nu blocat in casa ca un prizonier, eventual vampir.