| SatanSoul a întrebat:

Cum poti folosi alchimia?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.Daca te referi la fapte, poti folosi alchimia in scopuri stiintifice si oculte.
Se stia ca principala folosire a alchimie este transformarea metalelor in aur si argint.Dar eu zic ca sunt altele si mai importante.De exemplu: obtinerea unei substante magice(o licoare/pulbere numita piatra filozofala).Se crede despre piatra filozofala ca poate transforma orice metal in aur sau argint sau ca poate avea rol in obtinerea panaceului(=vindecarea oricarei boli indiferent cat de grava sau usoara este); un alt exemplu poate fi crearea unui homunculus(=un om artificial). Acum am mai vazut si eu pe niste site-uri ca au descoperit oamenii de stiinta cum sa creeze piele artificiala.
Dar intrebarea ta se refera la in ce mod poate fi folosita chimia(creatii etc.) sau la modul in cum o folosesti(fapte bune si/sau rele)? In fine iti mai zic cate ceva, fiindca imi place sa invat si sa invete si altii.
Eu am mai observat ca exista si altfel de alchimie, in afara de cea propriu-zisa.De exemplu: Alchimia Spirituala.Aceasta consta in transformarea oamenilor in aur si transformarea calitatilor inferioare(frica, vrajmasia,
ignoranta si rusinea) in cele mai pretioase lucruri care exista(iubire, iluminare, fericire si implinire).
Adevarata alchimie este inauntrul nostru.Cand ne trezim numai prezentul este real, iar trecutul si viitorul devin ireale.
Sper ca te-am ajutat big grin Funda?

14 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

O sa stii cand o sa fii pregatit.

| Inferno a răspuns:

Ingroapa o raza de lumina in pamant si dupa 1000 de ani ai sa gasesti aur.

| Kaℓi a răspuns:

Nu poti.
Apropo, azi e ziua imnului national, so... Desteapta-te, romane! big grin

| dragos9234 a răspuns:

Greu.

| Maxim96 a răspuns:

Este mama chimie moderne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu grija, daca o folosesti fara grija ai dat'o in balarii

| robijam a răspuns:

Vopsesti pietre din şant cu spray auriu pentru ornamente de BMW cocalaresc si le vinzi in targ cu 2 milioane bucata ca " ie de haur de ai mai buna calitate " Ce vise de copil de 10 ani sunt astea? Asa ceva nu exista.

| Mikhtarian a răspuns:

Alchimia luminii sau veninului?

| usuk a răspuns:

Asa ceva nu mai exista, oprestete din visat si traieste in prezent

| ErrorFound a răspuns (pentru usuk):

Alchimia exista si in prezent. De fapt, chimia este evoluata din alchimie.

| usuk a răspuns (pentru ErrorFound):

Dai search pe wiki daca habar n-ai cei aia si in ce perioade istorice (a fost) prezenta

| ErrorFound a răspuns (pentru usuk):

E na! Alchimia se folosea de chimie/reactii chimice pentru a atinge 2 teluri:
-sa gaseasca o "piatra filozofala" care sa transforme metalul in aur.
-sa gaseasca leacul pentru moarte