| RAY a întrebat:

Cum poti intelege mintea umana rational sau ce vor barbatii/femeile de la sexul opus, viata daca suntem persoane care suntem condusi de instincte, emotii?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind destept, analizand mentalitatea, fiind atent la cum gandeste. Nu e bine sa te lasi mereu condus de emotii si nici sa te increzi in instinct, pentru ca poti esua

| suffarstar a răspuns:

Suntem conduşi...care noi? Care eu? Care tu? TU cine eşti? Cine pe cine conduce? Emoţiile nu fac parte din noi? Instinctele? Dacă o parte din tine vrea ceva şi o parte altceva, înseamnă că eşti rupt în mai multe părţi? Sau sunteţi mai mulţi şi totul e o iluzie?
Poftim, poţi înţelege raţional mintea umană pornind de aici...problema e că trebuie să începi cu tine altfel nu înţelegi nimic.

| godge a răspuns:

In principal oamenii vor ca partenerul sa aiba aceleasi idei despre viata. Instinctele au rolul de a gasi astfel de persoane

| sublime89 a răspuns:

Unui om ii e imposibil sa se inteleaga pe deplin chiar si pe el insusi, d-apoi pe altii. De ce crezi ca exista atatea conflicte in lumea asta, si atatea certuri si relatii destramate? Tocmai din motivul ca nu ne putem intelege intre noi asa cum trebuie. Daca am putea, oare ar mai fi nevoie sa se mai recurga vreodata la violenta fizica sau verbala? Normal ca nu. Ne e foarte greu sa ne intelegem, si in consecinta nu putem avea incredere unii in ceilalti. Suntem limitati la cuvinte si la cateva gesturi pentru a incerca sa transmitem celorlalti ceea ce gandim sau vrem, si de multe ori e imposibil sa o faci. Nu simti cateodata ca chiar daca ai apela la toate cuvintele din lume, nu ai reusi sa te faci inteles pe deplin? Suntem fiinte limitate, si suferim din cauza asta. Poate ca in viitor vom evolua in asa fel incat sa dezvoltam o alta cale de comunicare, mai eficienta, si care sa elimine multe din aceste lipsuri.