| 201020102010 a întrebat:

Cum rezolv si eu aceasta problema imi trebuie la fizica:o placa de beton de 5 tone este ridicata, cu o viteza constanta cu ajutorul unei macarale': a)Ce valoare are tensiunea in cablu de sustinere a placii? b)Ce valoare are tensiunea in cablu daca placa este coborata cu aceeasi viteza c)in care dintre cele trei situatii placa de beton este in echilibru?

2 răspunsuri:
| Marialy a răspuns:

Acceasi problema am avut-o si eu pentru miercuri (30 nov) s-o rezolv si dna s-a uitat pe caietul meu si a zis ca am facut corect:
a) m= 5t= 5000 kg
F=G=T (foarta=greutatea=tensiunea)
[*=inmultit]
G=m*g=5000kg*10N/kg (kg se simplifica)=50000N= 50kN (kilonewton )
b) 50 kN
c) 50 kN
La b) si la c) raspunsul este la fel ca la a) deoarece in orice pozitie
sau coborat sau urcat, corpul isi mentine aceeasi forta.
d) In toate cele 3 situatii.
Noapte buna!

| andyhoplite a răspuns:

Salut!
a)F=T;
T=G;
F=T=G;(F=forta cu care placa este ridica, T=tensiunea din fir, G=dreutatea placii)
F=T=G=m*g=50000 N;
b) deoarece v este constant(adica acceleratia are valoarea 0) nu apare nici o noua forta la urcare si nici la coborare (principiul al doilea al dinamicii, unde notam cu F0 o forta oarecare F0=m*a,a=0),deci F=T=G=50000;
c) in toate cele 3 cazuri corpul(repaus, urcare si coborare cu viteza constanta)este in echilibru deoarece aceleratia acestuia relativa la cele trei axe ale spatiului este 0.