| Exilee a întrebat:

Cum sa face ca masculul, indragostit pana peste cap de o persoana feminina, doreste sa puna stapanire peste toate conceptele ei, studiaza bine mentalitatile acesteia, ba chiar devine singuratic, nostalgic din pricina faptului cand ea nu se afla langa teritoriul sau?
Ideea e ca probabil toti am avut de-face cu dragostea si totusi nu ne-am putut gandi decat la persoana iubita. Cand esti indragostit, deja realitatea nu se mai deosebeste de iluzii, si partenerii cu cat sunt mai singuri, cu atat nivelul hormonilor creste mult mai mult si simt nevoia sa se regaseasca.
Stiu si eu... de ce trebuie neaparat sa simtim acel fior in stomac, in corp, acel nivel de hormoni cand nu o avem langa noi pe o anumita persoana draga? Explicatia psihologica/stiintifica as dori. Multumesc si o zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Creierul uman elibereaza endrofine cand vedem o femeie frumoasa cu fata asimetrica asta e numita dorinta sexuala primara

iubirea e acelasi lucru placerea de a sta cu o persoana mai mult timp nu doar pentru sex, mascului sunt poligami dar cum in societatea noastra nu este permis sa ai 2, 3 neveste aleg una si se uita la mai multe, sau au amante, trebuie sa intelegem natura umana ca sa intelegem pe noi in primul rand
acea tristete este cauzata de alt hormon al tristeti

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai fii cuminte cu intrebari deocheate, pacatuiesti si te bate la fundulet Doamne, Doamne, hai fuguta la rugaciune.

| Alphawolf a răspuns:

Necesitati. Barbatul are nevoie de femeie... si nu doar pentru sex. De ce suntem multumiti de unele stari si de altele nu? Pentru ca unele ne satisfac necesitatile, ne motiveaza viata, iar altele ruineaza, taie posta de viata.
De ce ne dorim mai mult, de ce alegem ce-i mai bun, etc? Pentru ca ele dezvolta in noi o stare placuta, o necesitate - pofta de viata.

| sabin89 a răspuns:

Ori ziceai "masculul indragostit de o femela", ori "o persoana masculina...de o persoana feminina", nu crezi? Tu ai facut o combinatie din cele doua si nu mai este clar la ce te referi: la lumea oamenilor sau la cea a animalelor.

| sublime89 a răspuns:

E instinctul reproducerii pe care il are orice fiinta de pe planeta asta.

| Lizzu a răspuns:

Pentru ca dragostea intregeste fiinta, iar atunci cand "obiectul" dragostei lipseste, fiinta devine taiata in jumatate si totul lipseste.

| ErrorFound a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare. Din cauza unui hormon numit endorfina si devenim dependenti de acesta, simtindu-ne bine doar cand suntem alaturi de acea persoana.
Si asta aduce si alte implicatii: dependenta de sex, dependenta de prezenta ei, dependenta de EA sau EL in general.

Psihicul uman nu-l intelege nici Zdrulea, dapa-i eu...

| OOOLEOOO a răspuns:

Natura vrea sa supravietuim, ce metoda mai buna si mai eficienta ar fi existat decat asocierea unui sentiment cate te ''imbata'' cu reproducerea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avem un Creator deștept. Toate au fost calculate bine. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. El ne a creat cu dorința firească de a iubii, dar această iubire față de o femeie trebuie să se desfășoare doar în cadrul prevăzut de Creatorul nostru, si anume in cadrul căsătoriei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da. Oamenii obișnuiesc să pervertească darurile bune primite de Sus.

| Exilee explică (pentru anonim_4396):

Eu voiam sa subliniez acea stare psihologica pe care o avem atunci cand partenerul/partenerea iubita nu este langa noi, atunci are loc o "explozie" a hormonilor, nivelul lor devine din ce in ce mai abundent si noi tanjim de a o avea langa noi.Si cautam o explicatie. Totusi, raspunsul este relativ bun in concordanta cu intrebarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Cartea aceasta: http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21909 explică destul de frumos ce se întâmplă în diferite etape ale unei relații dintre 2 iubiți. Merită citită. Sunt lucruri care leagă oamenii: inclusiv faptul că privești pe cineva în ochi. Se creează un atașament puternic...

| doctorandus a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Casatoria, musiu, sub forma de sex cu aprobarea popii, a fost inventata in secolul al XVI-lea de Biserica Catolica. Pana atunci sexul insotit de mutarea la domiciliul conjugal se punea drept casatorie. Sa nu-mi spui ca incepand cu apostolii toti crestinii au trait in pacat si au procreat pui de curve timp de 1500 de ani, pana cand Papa si cardinalii au inventat un ritual de a consfinti casatoria prin biserica. http://marriage.about.com/cs/generalhistory/a/marriagehistory.htm