| cosmii10 a întrebat:

Cum se formeaza raurile?

Răspuns Câştigător
| QuadruplePersonality a răspuns:

Prin curgerea izvoarelor thinking Apa dintr-un izvor din munte curge la vale si de alungul anilor face un sant in pamant, si cu trecerea timpului, santul se mareste, depinde de cata apa e. O explicatie mai stintifica o gasesti pe google ^^.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Datorita oceanului planetar, care face ca apa sa se infiltreze in pamint, acolo este filtrata de rocile existente si datorita presiunii la care este supusa iesepe unde are loc.Este un fel ce circuitul apei in antura, doar ca aici oceanul si pamintul apasa acea apa care iese la suprafata si se duce la loc in oceane.Cred caasta ai intrebat, nicidecum ca iese apa din munte si merge la vale.Aia stie si unu de gradinita.Deci apa din rauri este mare parte apa din oceane.

| Weider a răspuns:

Nu ti rusine sa intrebi asa ceva? Astea se invata din clasele mici. Ai chiulit de la ore? Nesimtitule!

| dragos9234 a răspuns (pentru Weider):

Da-mi voie sa te-ntreb daca ai peste 10 ani.
Deci, ai peste 10 ani?

| Weider a răspuns (pentru dragos9234):

Nu-ti permit sa ma intrebi, deoarece cu siguranta esti mai mic ca mine. laughing