| anonim_4396 a întrebat:

Cum stie parul de pe picioare cat sa creasca?
Stiu ca suna stupid intrebarea laughing dar ganditi-va... am tot cautat pe net si n-am gasit nimic. A da, nu doar pe picioare parul stie cand sa se opreasca din crescut, pe maini si in nas de asemenea stie cand sa se opreasca laughing
Va rog, nu va bateti joc de mine in comentarii, pur si simplu mi se pare ciudat si vreau sa stiu raspunsul
Dau funda

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Știe ca orice celulă a corpului, care își face treaba ei, pentru că știe ce are de făcut. Știe că a învățat-o mama ei, care a învățat de la bunica ei, până la prima celulă care a existat vreodată. Iar ca să apară prima, a fost o entitate numită Libertate, care a vrut să fie liberă, și a utilizat pentru aceasta atomii de carbon. Citește mai mult despre asta în Lila de R.M. Pirsig.

| relian a răspuns:

Parul este ceva viu, nu te gandi ca daca nu doare, e ceva neviu.Ca urmare tot ce este viu contine tot felul de chestii,unele numite senzori,la baza au un program care spune cat si cum trebuie sa fie un organ anume.
Se intampla ca in acel program sa apara erori si atunci,sa luam cazul parului,sa cada ori din conra sa tot creaaca,asa cum este parul din nas, urechi, sprancene care la btranete, daca ai observat la batrani tot cresc intruna laughing deci acolo este vorba despre erori, cat si despre pierderea capacitati de regenerare, copierea ADN -ului cu erori sau productie scazuta in regenerare.

| Celcestietot a răspuns:

Pai acest fapt tine de genetica sau de nivelul testosteronului din corp. Acesta este designul inteligent al omului lasat de Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

La tine cauza la orice lucru este dumnezeu si atat

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu putem spune asta.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Dumnezeu asta este cauza la toate aaaaaaaa

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Am spus :,, Nu putem spune asta.'' ))))))))))))

| Holiday a răspuns:

De fapt creste continuu, doar ca la un timp cade, de aceea nici nu ai toate firele de aceeasi lungime.

| gabicoo a răspuns:

Așa suntem programati genetic!

| Nilsson a răspuns:

E o intrebare chiar buna, si eu ma gandeam la chestia asta.
Firul de par este format din celule moarte asa ca odata taiat la varf sau mai jos nu are cum sa comunice ce radacina de unde creste sa ii transmita ca trebuie sa se lungeasca din nou.
Si totusi radacina stie cand este firul este taiat si creste doar pana la o anumita lungime cum este cazul parului de pe corp si al sprancenelor, chiar si in cazul parului capilar acesta se opreste la un moment dat din crescut cand ajunge pe la nivelul braului.
Singura explicatie pe care as putea sa o banuiesc ar fi aceea ca firul de par exercita o anumita tensiune fata de radacina in functie de lungime (cu cat e mai lung cu atat exercita o tensiune mai mare) si in functie de instructiunile genetice firul se opreste din crescut cand atinge un anumit prag.

| brokxy a răspuns:

Acei hormoni de crestere ai parului genetic sunt programati sa creasca pana la o anumita lungime. Ca doar nu va creste firul de par de 2 metrii laughing laughing Sunt acele semnale pe care le primesc de la creier ca pana unde sa creasca dar deoarece dupa ce unii oameni se rad foarte mult. Acel par va creste mai des si mai lung. Sa stii ca tehnic cand te razi, nu este foarte sanatos sa iti inlaturi parul dar fiecare cum ii place. Acum periculos nu e dar la organism nu ii place cand te razi si de aia prin auto aparare parul la unele persoane va creste mai des si mai lung dupa ce se rad

| sabin89 a răspuns (pentru brokxy):

"la organism nu ii place cand te razi si de aia prin auto aparare parul... va creste mai des si mai lung"
Cred că face asta ca să se răzbune, că a făcut ceva care lui nu-i place.

| anonim_4396 explică (pentru brokxy):

De unde stie parul ca a fost taiat si ca trebuie sa creasca din nou?

| doctorandus a răspuns (pentru brokxy):

E un mit urban ca parul ar creste mai mult daca te razi.

| brokxy a răspuns (pentru doctorandus):

Vrei sa iti arat picioarele mele? laughing Poate la unele persoane nu creste dar la mine nu a fost asa parul deloc! dupa ce m-am ras s-a facut mult mai des si mai rezistent

| doctorandus a răspuns (pentru brokxy):

Post hoc ergo propter hoc.

| ZyRRe a răspuns:

Cred ca depinde si de gene, de organism, de alimentatie.