| alex90 a întrebat:

Cum va dati seama daca Dumenzeu exista in voi, sau independent de voi, in afara voastra? Daca exista in voi, inseamna ca nu exista.

16 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Vesnicul nostru interogator, care nu participi la dezbateri, vad ca ramai in continuare confuz si tragi concluzii certe acolo unde ar trebui sa faci prezumtii. Cum iti spuneam cu o alta ocazie: cum stii tu ca nu exista?

HepHap
| HepHap a răspuns:

@alex90

Daca evolutia e adevarata, Dumnezeu nu exista. Si practic toata biblia e doar o poveste. Pentru ca biblia nu spune nimic de evolutie. Dovezile arata ca evolutia e adevarata. De aici am tras concluzia ca nu exista, si nu inteleg de ce altii inca cred in existenta lui. Acum ai inteles?

Biblia relateaza si despre distrugerea Templului si Exilul in Babilon. Iar asta e un fapt istoric, atestat nu doar de Biblie. Asadar, cum ti-am mai spus, nu se rezuma totul la disjunctii elementare, la fie DA, fie Nu. Daca Biblia nu spune de evolutie, si evolutia exista, inseamna ca Biblia e poveste. Dar daca Biblia relateaza un fapt adevarat, inseamna ca e in intregime adevarata? Cum scapi de contradictia asta? Doar intelegand ca Biblia are si fictiune, si relatari istorice. In plus, evolutia, chiar daca ar fi fost constientizata, prin absurd, de autorii Bibliei, nu ar fi putut fi explicata comprehensibil si obiectiv.

Evolutionismul nu este o negare ad perpetuum a divinitatii. Verifica concepte precum deismul sau Deus Otiosus. Transezi lucrurile mult prea simplu.

| Razvan a răspuns:

Se pare ca tu ai o problema cu Dumnezeu.In SUA un tip l-a dat in judecata pe Dumnezeu acuzand ca prea multi oameni mor in timpul razboaielor.Ca sa vezi cat de mult poate duce mintea unui om...raised eyebrows
Exista pentru ca mereu l-am simtit aproape si am fost inconjurata de oameni care nu imi dadeau citate din Biblie ci imi povesteau cum Dumnezeu i-a ajutat in viata de zi cu ziwinking

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Dumnezeu exista si in noi si in afara noastra. Pretutindeni. Ce frumos descrie aceasta minune psalmistul David: "Doamne, Tu ma cercetezi de aproape si ma cunosti, stii cand stau jos si cand ma scol, si de departe imi patrunzi gandul. Stii cand umblu si cand ma culc, si cunosti toate caile mele. Caci nu-mi ajunge cuvantul pe limba, si Tu, Doamne, il si cunosti in totul. Tu ma inconjori pe dinapoi si pe dinainte, si-Ti pui mana peste mine. O stiinta atat de minunata este mai presus de puterile mele: este prea inalta ca s-o pot prinde. Unde ma voi duce departe de Duhul Tau, si unde voi fugi departe de Fata Ta? Daca ma voi sui in cer, Tu esti acolo; daca ma voi culca in locuinta mortilor, iata-Te si acolo; daca voi lua aripile zorilor, si ma voi duce sa locuiesc la marginea marii, si acolo mana Ta ma va calauzi, si dreapta Ta ma va apuca. Daca voi zice: Cel putin intunericul ma va acoperi, si se va face noapte lumina dimprejurul meu! Iata ca nici chiar intunericul nu este intunecos pentru Tine".

| ania a răspuns:

Exiristenta lui Dumnezeu e independenta de-a mea. Nu eu am decis sa ma nasc, nu decid cand voi muri, nu/mi pot opri bataile inimii asa pentru o ora doua, nu sunt Dumnezeu ci o fiinta creata. Biblia pretinde totusi ca daca faci uz de liberul tau arbitru si iti vinzi sufletul lui Dumnezeu, o persoana a treimii, Duhul Sfant vine sa locuiasca in duhul tau uman si pe urma ceva din interiorul tau iti confima ca esti pruncul lui, ca nu mai este nici o condamnare impotriva ta. Faptul ca iti pui aceste intrebari e un semn ca El te cauta.Eu am facut acest targ. Ii spun in general zilnic tot ce am pe suflet, uneori ii percep prezenta atat de coplsitor incat ma simt cea mai fericita persoana de pe pamant, alteori parca ii prin greu lungimea de unda. Odata dupa ce ma/m certat cu EL vreo ora de ce nu ma lasa sa/l simt, mi/a spusbig grine ce te focalizezi asa de mult pe ce simti tu, focalizeaza/te asupra Mea, Eu stiu cand tu esti acolo pentru Mine. Exista o dimensiune a cunoasterii Lui dincolo de dovezi pro sau contra.La fel cum despre o vedeta nu poti spune ca o cunosti oricate date ai afla de la altii despre ea, daca nu ai dat mana cu ea, nu ai vorbit cu ea, pe Dumnezeu il poti cunoaste doar avand o relatie cu El.

| edoru a răspuns:

@Adynaa, @Tepes & altii: Vă rog să detaliaţi referitor la cum simtiţi voi prezenţa lui Dumnezeu în voi, care este simţul care vă permite să identificaţi asta? Desigur, ar fi binevenit să elaboraţi şi modul/criteriile prin care decideţi că sunteti în acord cu Dumnezeu în ceea ce priveste acţiunile proprii.
Nu vreau să stârnesc o revoltă în jurul acestui subiect, mult prea dezbătut deja, ci vreau să înţeleg această particularitate pe care o susţineţi.

| edoru a răspuns:

@Adynaa: Sigur că am avut apăsări morale, ghimpi sociali în juru-mi, m-am simţit singur şi doritor ca altcineva să spulbere toate acestea care mă întristau, dar am găsit raspunsul în mine şi în ceilalţi oameni întrucât am gândit (şi apoi remarcat) că dacă eu nu fac nimic, atunci nimic se va schimba. Desigur, am mers şi la biserică, dar am intrat eu şi am ieşit tot eu, nicidecum alt om - cu aceleaşi linişti şi nelinişti. Doar un ignorant, o atitudine ingrată, poate să creadă că lasă plata unei rate sau răul pe care l-a facut cuiva în biserică prin cuvintele unei rugăciuni de absolvire.
Ai evitat în mod voit întrebarea pe care am adresat-o în fapt, căci mie aşa-mi pare?

| lbtc a răspuns:

...incerc sa iti raspund ...iti sugerez ca sa cauti info pe www.crestinortodox.ro - este un site bine pus la punct
http://video.crestinortodox.ro/......nezeu.html
si http://video.crestinortodox.ro/......omuli.html

ar mai fi cunnoasterea catafatica - teologie pozitiva(ca o gradina bine aranjata...) si cunoasterea apofatica (ca o padure salbatica si linistitoare)...

incearca sa cauti mai mult, sa cunosti mai mult, ai nevoie de multa comunicare, ti-as recomanda sa te duci si la biserica sa il intrebi pe popa, daca nu iti acorda timp, cauta altul, nu e nimic rusinos in a intreba.

...mai cauta in sfantul Grigorie Palama II, el vorbeste de starea de contemplatie

atentie totusi acest "daca exista in voi "(eu/tu /el - sunt de fapt acelasi...citeste "chipul nemuritor al Lui Dzeu" - Dtru. Staniloaie)

ar mai fi metafizica trupului tot in aceeasi carte

ar mai fi "Omul animal indumnezeit"

Dar iti recomand (pentru. ca nu stiu cati ani ai si ce pregatire si nivel de intelegere, perceptie) sa comunici ceea ce crezi celor din jurul tau, sa postezi intrebari pe TPU, ori de cate ori te simti singur

| rey a răspuns:

Prietene, numai mesajul tau nu il inteleg.
Faza cu Dumnezeu cred ca e o legenda, dar sunt cam indiferent si nu ii acord atentie.
Have a nice day.
Si nu cred ca e drept sa dati calificative stupide daca nu aveti pic de empatie, macar curaj sa ganditi liber(Stupid si nefolositor).

| loredana2012 a răspuns:

Prezenta Lui se simte!

| loredana2012 a răspuns:

Edoru, nu ai simtit cateodata ca esti parasit, ca te simti prea inglobat in probleme? Dar atunci cand spui o rugaciune sau cand mergi la Biserica, te simti un alt om? De ce? Pentru ca Dumnezeu are grija sa-ti transmita liniste si sa te faca sa meditezi mai bine asupra unor decizii pe care trebuie sa le iei. Dumnezeu exista, sigur, pot fii unii oamenii care nu cred in existenta Lui, dar tot El ne-a dat liberul arbitru. Avem de ales daca intr-adevar credem in El sau nu, dar la final toti vom fi judecati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu existe daca exista in noi? tu nu existi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai alex? tu simti efectele soareluipe propria piele? eu simt prezenta lui Dumnezeu in viata mea cu toata fiinta si in toate actiunile mele ce corespund vointei si placerii lui. cele ce nu corespund vointei si placerii lui simt o alta prezenta, rea pe care nu o doresc si nici nu-mi place.stii cine e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In noi exista un suflet. Care-i apartine lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex 1990-09-09.Alex esti nascut pentru asta. Vrei adevarul. Adevarul doare.Pentru a sti daca exista Dumnezeu, trebuie sa stii daca exista Dracu.De aici trebuie sa vezi cat DE CRESTINA este Biblia, indiferent de TRANSPUNERE a testamentului nou, la logica testamentului vechi.De vrei Adevarul, fii caine in cercetare. Tu vrei sa aflIi primul.Nici Lupul nu e bucuros cand afla ADEVARUL.

| alex90 explică:

Daca evolutia e adevarata, Dumnezeu nu exista. Si practic toata biblia e doar o poveste. Pentru ca biblia nu spune nimic de evolutie. Dovezile arata ca evolutia e adevarata. De aici am tras concluzia ca nu exista, si nu inteleg de ce altii inca cred in existenta lui. Acum ai inteles?