| anonim_4396 a întrebat:

Cunoasterea inseamna inteligenta, inteligenta inseamna cunoastere?

*Cunasterea nu inseamna inteligenta, de fapt.*

11 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Inteligenta este ceva cunoasterea este altceva.

| SG1995 a răspuns:

Inteligența înseamnă cunoaștere, dar cunoașterea înseamnă înțelepciune.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca inteligenta adaugata la cunoastere nu te ajuta sa devii intelept: esti doar un papagal, sau o copie fara valoare.winking laughing tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Yay ^^

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca cunoașterea se bazează pe faptul de a înțelege lucrurile. De exemplu, daca vezi ca cineva face o greșeala, nu o vei face tu însuti. In cazul in care sunt mai mult factori sau intervine ceva neașteptat, situația devine complicata. De exemplu, ai citit atâtea cărți de psihologie si tot nu esti singur de ce vei face pentru ca sunt prea multe întrebări, la care nu ai răspuns. Eu cred ca oamenii se bazează pe ce au făcut anterior si s-a ajuns la succes.
Eu cred ca inteligenta înseamna sa gândești in viitorul apropiat. Sa iti canalizezi toată energia mentala pentru a ajunge la succes. Bazându-te pe cauza si efect ca apoi sa determini o concluzie.

Așadar pentru a avea o viziune de amploare este nevoie si de cunoaștere dar si de inteligenta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*Statutul de membru junior nu permite să evaluezi răspunsuri!* ufff

| Afurisenia a răspuns:

Ce incalceala!
Dar in mod categoric nu-ti poti dezvolta inteligenta fara a cunoaste cat mai mult (in toate domeniile).
Insa, poti sa stii multe dar sa nu stii sa faci o legatura intre ele din cauza lipsei inteligentei. Le memorezi "papagaliceste".

| Savas10 a răspuns:

Faina intrebarea, a venit cu tot cu raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru Savas10):

Hihi ^^

| MădălinaMaya055 a răspuns:

Ai fi inteligent inseamna, in primul rand, ca stii cum sa rezolvi niste situatii, si da, conteaza si sa cunosti ca idee de baza fiecare domeniu in parte.