| sabin89 a întrebat:

Curiozități ale numerelor prime. Se poate observa că multe numere naturale se află la jumătatea intervalului dintre două numere prime. Numărul 8, de exemplu, este la aceeași distanță de 5 ca și de 11, iar 5 și 11 sunt numere prime. Numărul 20 este egal depărtat de 11 ca și de 29, deci tot de numere prime. Tot 20 este egal depărtat de 3 și 37, de asemenea numere prime.
Credeți că se poate vorbi de o generalizare? Adică, oricărui număr natural (cu excepția lui 1 și 2, evident) i se aplică regula de mai sus?

2 răspunsuri:
| DontActLikeMe a răspuns:

Multe numere naturale par a fi la jumătatea distanței dintre două numere prime, dar totuși nu se poate generaliza că acest lucru este valabil pentru toate numerele naturale.

Conform teoriei numerelor prime gemene:

Numerele prime gemene sunt perechi de numere prime care sunt la distanță de două unități. Dacă aceste perechi sunt destul de frecvente, multe numere naturale pot să fie mijlocul distanței dintre numere prime, dar aceasta nu garantează că fiecare număr va îndeplini această proprietate.