| sabin89 a întrebat:

Curiozități aritmetice.
- scrieți pe o hârtie un număr de trei cifre (nu trebuie să mi-l spuneți mie)
- alăturați la acesta încă o dată același număr (de exemplu, 247247)
- împărțiți numărul format cu 7
- împărțiți
rezultatul cu 11
- împărțiți noul rezultat cu 13
Ați ajuns la numărul de la care ați plecat.
Cum vă explicați minunea?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Așa, si?

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Nici nu a trebuit sa fac ca m-am prins de șmecherie la sfârșit si și-a pierdut din farmec operația. Tu cum poți sa îți explici minunea? Eu cred în teoria asta cum ca universul comunica cu noi prin numere si totul e făcut perfect după niște reguli matematice, chiar și noi ca oameni. Dar în ceea ce privește strict operația asta matematica nu îmi pot explica.

| sabin89 explică (pentru PaulaPaulayt1):

Încearcă totuși să-ți alegi un număr de trei cifre și să faci tot ce am zis eu acolo să vezi dacă verifică; adică să vezi dacă, după ce ai făcut împărțirile alea, obții numărul de la care ai plecat. E o chestie interesantă.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru sabin89):

O sa încerc și revin!