| CaleaCeaDreapta a întrebat:

Daca ai fi Dumnezeu pentru o zi ce ai face?
Ce anume ai modifica?
O intrebare asa sa vad niste pareri, stiu ca pare aiurea.
Io unu as pune limita la prostie, ca prostia nu are limite. Daca ar fi limita la prostie cred ca sar dubla oameni cu facultati, oare.Am fi toti directori.

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pe toti credinciosi ii voi recicla.

| EmaS a răspuns:

Hombre
Vrei sa ne faci sa fim mai credinciosi? Mai este loc, sa stii.

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Vai, ce ganduri criminale ai!

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Dar ce rau ti-am facut?

| EmaS a răspuns:

Woodenpints
Nu este al tau.Este darul lui Dumnezeu.El ti-l poate da, si ti-l poate lua intr-o clipa.Cred ca este prea bun si indelung rabdator cu unii ca si tine.Mi-ai scris in privat ca urasti 90 la suta din oameni.Nu este normal sa ai atata ura in inima ta.

| cristi202 a răspuns:

M-as intoarce pe pamint sa fiu acelasi om care am fost pina atunci, poate eventual mai bun, si l-as lasa pe Dumnezeu sa conduca in continuare. De ce sa stric eu lucrurile cu prostia mea crezindu-ma destept, cind Dumnezeu e mult mai competent decit mine, si stie ce face?

| Kosuchin a răspuns:

Elimin toti prostii.

| bluebios a răspuns:

Ar fi extrem de multe lucruri de modificat:
- Mi-as face cunoscuta prezenta astfel incat nimeni sa nu mai aiba vr-un dubiu in ceea ce priveste existenta mea.
- As face ceva ca omenii buni (care respecta normele sociale) sa nu mai sufere, sa nu se mai inbolnaveasca sa nu mai aiba necazuri, iar oamenii care savarsesc infractiuni, dimpotriva sa pateasca toate aceste lucrui.
- Nu as mai omora prin imbolnavirea cu diverse boli copii nou nascuti, nevinovati.
- As modifica modul cum nasc mamiferele astfel incat sa fie fara dureri.
- As face ca toate fiintele sa se poata hrani cu substante anorganice si cu lumina solara prin fotosinteza astfel incat sa nu mai fie nevoie sa se manace intre ele ca sa supravietuiasca.
- Nu le-as mai impune barbatilor sa fie monogami sau daca le-as impune acest lucru le-as modifica organele de reproducere astfel incat sa produca un singur spermatozoid pe luna in perfecta armonie cu consoartele lor.
- As edita o noua biblie care sa nu mai contina intamplari ilogice, imorale, sangeroase, misogine, ci dimpotriva ar reprezenta un ghid etic, un fel de constitutie globala.
-As ajuta omeniea sa faca descoperiri stiitifice care sa le usureze viata.
-As dezvalui omeniirii cum functioneaza universul.
-As tine cont rugaciuni.

Acesta este doar o mica parte, ce mi-a venit in minte pe moment. Dar in mod sigur as fi un Dumnezeu mai bun decat cel biblic.

| bluebios a răspuns:

Si nu in ultimul gand le-as multumi oamenilor pentru ca m-au creat si pentru ca ma ajuta sa traiesc in imaginatiile lor.

| PetreConstanta a răspuns:

Nu poti fi Dumnezeu NICIODATA Nu directori poate DOBITOCI

| Filip23 a răspuns:

Fiecare are multe de facut, in pielea lui fiind. Ce faci de exemplu cand copilul tau o ia pe o cale gresita si nu ai priceperea sa schimbi nimic? Ce faci cand patronezi un grup de oameni si vezi ca nu ii poti plati? Ce faci cand o ruda este in suferinta mortii si nu o poti ajuta? Si, mai ales, ce faci daca iti dai seama ca tu esti pe o cale gresita si ca iesirea inseamna suferinta sau o altfel de jertfa? Nu cred ca e de folos transpozitia ta, mai degraba ce ar trebui sa facem sa ne apropiem de Dumnezeu.

| KaterinaPetrova a răspuns:

Uita-te la filmul dumnezeu pentru o zi cu jim carrey big grinlaughing)

Răspuns utilizator avertizat
| starmaker a răspuns:

Buna intrebare! Cred ca Dumnezeu a facut deja totul. As privi de la un alt nivel tot ce ma inconjoara si poate as deveni mai intelept a doua zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-as paraliza pe cel care il urasc cel mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta este sarcastica si nefolositoare, toti care raspund hulesc iar tu esti partas la fiecare dintre raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as schimba nimic.Nu avem dreptul sa intervenim in mersul istoriei.Sintem trecatori pe pamint, aici doar capatam experienta, buna sau nu; de ce sa schimbam cursul? Numai bine.

| gaby37 a răspuns:

Nu ai incerca sa iti omori parinti?

| DarkVampire_6349 a răspuns:

Eu una nu cred ca e o intrebare aiurea, ci din contra.Eu daca as fi Dumnezeu pentru o zi as da tuturor drepturi egale,as face o lume mai buna,fara criminali,fara abuzuri de orice fel, fara poluare si mai ales as face pace si armonie intre toate rasele, sa nu mai existe rasisiti.Tot ce e rau ar disparea, iar Raiul si Pamantul ar avea o poarta priin care oricine ar putea trece de o parte si de cealalta oricand.Iar tot ce inseamna iad si rau ar disparea, asa as lua iadul si l-as transforma intr-o alta gradina a raiului.Cam asa gandesc eu.Dar din pacate, nu voi avea aceasta sansa.Bye