| Inferno a întrebat:

Daca avem o tabla de sah (8x8 patratele) pornind din orciare patrat am putea gasi un traseu care ne trece prin toate cele 64 patratele o singura data?

Dar daca in loc de o tabla de sah am avea o tabla cu 9x9 patratele?

Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da si Da!
Parcurem pe rand fiecare rand sau coloana, dupa care contiunuam pe linia urmatoare, in sens invers.
Simplu.

| Frank51 a răspuns:

Problema expusă este una foarte simplă de grafuri. Ai 8x8 noduri și fiecare nod are lungimea de 2(distanta de la fiecare pătrat este egală), cum nu sunt condiții speciale și noduri de lungimi diferite( unde ar intra algoritmi de shortest path), pur și simplu folosești cel mai viabil traseu care folosește toate pătrățelele. Acelasi mod valabil și la 9x9.