| asdfghjkl_1325 a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat totul, pe el cine l-a creat? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta intrebare inteleapta.asa s-au intrebat probabil toti la varsta ta.noroc cu ternetul asta. poate afli pana la urma.

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Dumnezeu este vesnic, este dintotdeauna, Dumnezeu este inteligenta superioara, Dumnezeu nu este lucru material care sa fie creat.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Mda! Buna intrebare!

| coosmin24 a răspuns:

Dumnezeu a fost de pretutindenea el este omniprezent si omniscient.Nu la creat nimeni.Asta este o intrebare care denota neincredere in Dumnezeu.

Abh
| Abh a răspuns:

Dumnezeu e omnipotent, omniprezent, atemporal, nu are forma si evident depaseste cu mult capacitatea noastra de intelegere a ceea ce este El de fapt. Cine te crezi punand intrebari din asta, paganule!?

| zorialbi a răspuns:

Dumnezeu nu a fost creat de nimeni, El nu are inceput si sfarsit. La Dumnezeu nu exista limite de timp sau de spatiu, ca in cazul nostru al oamenilor.
Fericitul Augustin spunea ca "Dumnezeu este asemenea unui cerc ale carui margini nu sunt nicaieri, iar al carui centru este pretutindeni"

| cristiiiiiii a răspuns:

Buna intrebarethinking

| AndutzaAndu a răspuns:

Ce întrebarestraight face. De nimeni, El este atotputernic, atotstiutor, atot... ce vrei tu laughing, dacă Îl crea cineva pe Dumnezeu, înseamnă că acel cineva este mai puternic decât Dumnezeu, dar nu, Dumnezeu a existat dintotdeauna şi este veşnic.

| Roby67 a răspuns:

Tata si mama lui, daca nu ma crezi intreaba-l pe el cand il vezi.

| hominid dreak a răspuns:

Am mai auzit odata o intrebare tampita:"Daca Dumnezeu este atotputernic, dupa cum pretinde, ar putea sa faca un gard atat de inalt incat sa nu poata sa-l sara?" Te doare capul.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Selfmade...milionaire?

| Gospell a răspuns:

El (Dumnezeu) a existat din totdeauna.

| Vizitiul a răspuns:

Am sa-ti raspund prin doua fraze, folositoare, in opinia mea:
"Numai infinitul poate intelege infinitul!"
"Numai Dumnezeu poate intelege pe Dumnezeu!"

| JeSa a răspuns:

Dumnezeu unic nu este dependent de nicio altă existenţă; El nu este susţinut sau cauzat de nimic altceva, adică constituie sursa propriei sale existenţe, sau este cauzat de sine. Prin umare, Dumnezeu este personal, atotputernic, atotştiutor, atotbun, transcedent(dinstinct de creaţia sa, prezent în univers, cât şi dincolo de univers), creator, etern şi sacru; ca atare, El merită adoraţia noastră, ne inspiră veneraţie; iar, la nivelul puterii noastre de cunoaştere, noi oamenii, nu vom putea să-I cunoaştem creaţia sau să-L definim. Asta, ar însemna să se depăşească "legea limitării cunoaşterii Creatorului de către creaţia sa", ceea ce ar fi absolut imposibil(Dumnezeu nu poate fi cunoscut în limitele intelectului). happy

| Parintele a răspuns:

Omul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a creat tot, e atotcreatorul... El singur e atotfacatorul, atotputernicul.

| anda_8847 a răspuns:

DUMNEZEU estr aici din tot-deauna si el nu are inceput nici sfarsit

| goagal a răspuns:

Hmm. dar daca Dumnezeu este nesfarsit.atunci cine a creat nesfarsirea? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi toti santeti componentele LUI DUMNEZEU; voi toti santeti universul; voi toti santeti creatia LUI, FIECARE DINTRE NOI santem componente in ABSOLUT ale CREATIEI.Fiecare dintre noi are un drum minutios predestinat ce trebuie parcurs pe scena vietii; DUMNEZEU a facut totul dupa chip si asemanarea LUI. DUMNEZEU este un camp inteligent-energetic ce pune in miscare materia universala formand magnetismul sub formele cunoscute de unde prin suprapunerea planului astral pe cel fizic uman ia nastere relatiile de afectiune dintre oameni, stiind faptul ca santem creati dupa chip si asemanarea SA, actionam in virtutea relatiilor universale si prin urmare in virtutea vointei SALE ca EL INSUSI. Un Paste Fericit.HRISTOS A-NVIAT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare! sau ce a fost la,, inceput universul sau D-zeu? indogmatii cauta ei in scrierile puerile ale vechilor popi, dar raspunsul unde este?

| filosoful18 a răspuns:

Ometeotl (zeul aztec) se gandeste pe el inainte sa se creeze

| TolikTrohin28 a răspuns:

Prosteasca intrebare! Daca cineva l-a creat pe Dumnezeu, pe celalat cine l-a creat? Si asa o vesnicie va fi! Daca Dumnezeu este creat, nu se mai poate numi Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu a creat timpul! Noi ne dam intrebarea asta pentru ca noi sintem limitati si orce are limita, dar nu Dumnezeu! Daca Dumnezeu este creat inseamna ca este limitat si este in rind cu oamenii, deci nici nu se poate numi Dumnezeu, dar un nimeni!