| Dreamer a întrebat:

Daca Dumnezeu intervine in viata voastra, a crestinilor, atunci inseamna ca Dumnezeu este si fizic (nu doar spiritual). Asta inseamna ca desi nu se vede sa zicem (precum oxigenul) el trebuie sa lase niste,, urme" care pot fi atestate fizic si stiintific precum orice altceva din viata noastra fizica nu?!
Atentie nu spun ca nu exista! Insa care sunt doveziile atestate stiintific si fizic ca Dumnezeu SE IMPLICA in viata voastra fizica?

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

1)Dumnezeu se implica in viata noastra fizica, prin intermediul vietii noastre psihice. Nimeni nu a vazut cum Dumnezeu a oprit o masina din a se lovii frontal de alta, dar multi au vazut un sofer care a avut reactia potrivita intr-un moment critic pentru a evita un accident. Vor veni ateii si vor spune ca asta tine de instinct si de viteza de reactie.
2) Nu exista nimic stiintific, deoarece din vremuri foarte vechi stiinta a evoluat in contradictoriu cu religia, negand fiecare teoriile celeilalte.

| ErrorFound a răspuns (pentru paulpaul25):

Bravo! Bravo! Va rog, doamnelor si domnilor, sa priviti acest specimen al familiei primatelor care stie ca Dumnezeu face tot ce e bine si restul lucrurilor sunt date de dracusori roz...pardon, rosii...

Acum serios. Tu esti normal? Iti functioneaza creierul cand apropii chioampele de tastatura? Cum de poti sa fi asa de retardat? Sa stii in primul rand ca Dumnezeul tau ti-a dat si un creier, din pacate asta nu inseamna ca ai si abilitatea de a gandi.

| Dreamer explică (pentru ErrorFound):

I-am dat funda pentru pentru ca, dupa cum spunea cineva ieri, abera mai realistic happy

| ErrorFound a răspuns (pentru Dreamer):

winking

| Inferno a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu vad ce e asa gresit in raspunsul utilizatorului respectiv. Cu exceptia afirmatiei de la pct. 2. Stiinta nu neaga teoriile religioase pentru ca religia nu are teorii.

| paulpaul25 a răspuns (pentru ErrorFound):

Scuze daca nu m-am prins, vorbeai cumva cu mine? laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru paulpaul25):

Desigur.

| ErrorFound a răspuns (pentru Inferno):

La ei nu sunt teorii, sunt deja afirmatii. Cum tu afirmi ca 2+2=4 ei afirma ca Dumnezeu face tot ce e bun.

| paulpaul25 a răspuns (pentru ErrorFound):

Am fost sigur ca cel putin un ateu, asa ca tine va comenta raspunsul meu. Si nu, nu am nicio problema cu tine ca esti ateu. Nici eu nu sunt un credincios care merge la biserica, merge in pelerinaj la manastiri si alte lucruri de genu, nu! Dar tot odata pot sa iti spun ca in cazul unei persoane foarte dedicate credintei si de ce nu foarte dedicata lui Dumnezeu, influenta Lui in viata acelei persoane este foarte mare, deoarece acea persoana isi organizeaza viata, inclusiv gandirea dupa asa zisele porunci ale lui Dumnezeu desprinse din carti sau dupa cum il invata Biserica. Asa ca se vede o foarte mare influenta a lui Dumnezeu, chiar daca indirecta, in viata acelei persoane. Practic, Dumnezeu nu intervine, nu il controleaza, nu ii spune ce sa faca, dar persoana respectiva alege sa fie condusa de cuvantul lui Dumnezeu.
Nu o sa ma leg de faptul ca m-ai jignit in comentariul tau, pentru ca asta tine de educatia pe care ai primit-o acasa, de modul cum au stiut sa te creasca parintii si mai ales spune multe despre valoarea ta in viata. Poate esti ateu convins, dar poate esti genul care e ateu pana incepe sa se prabuseasca avionul, dupa aia se roaga la Dumnezeu sa scape! Si ca sa inchei, daca esti ateu si daca nu te intereseaza subiectele legate de Dumnezeu, ce cauti aici, de ce ai intrat si ai comentat la intrebarea asta?

| Dreamer explică (pentru paulpaul25):

,,Poate esti ateu convins, dar poate esti genul care e ateu pana incepe sa se prabuseasca avionul, dupa aia se roaga la Dumnezeu sa scape!'' - cred ca peste 90 % dintre,, ateii'' de pe TPU sunt asa la fel cum peste 90% dintre credinciosii de pe TPU nu,, cred'' cu adevarat. Nu inteleg de ce trebuie sa alegeti o,, tabara'' ca apoi sa sariti unul la gatul celuilalt.

PS: este doar o opinie...nu dati cu parul.

| ErrorFound a răspuns (pentru paulpaul25):

Ma doare undeva daca se prabuseste un avion. Incerc sa fac tot posibilul sa iasa bine pentru mine.
De ce intru? Because i can, sweetie. Ma intereseaza fiindca perceptiile acestea stupide ma afecteaza si pe mine.

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu,deoarece Dumnezeu s-ar putea folosi chiar de legile sale. In spatele unei cauze empirice se poate afla o cauza metafizica ce o premerge si conditioneaza folosind chiar legile fizice.

| Dreamer explică (pentru Inferno):

,, In spatele unei cauze empirice se poate afla o cauza metafizica ce o premerge si conditioneaza folosind chiar legile fizice. '' - sa fiu sincer habar n-am ce ai vrut sa zici aici insa un lucru pot sa admit:,, esti unul dintre cei mai inteligenti useri de pe acest site''

PS: I already feel stupid laughing...

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu nu poate fi demonstrata. si apropo daca tot esti interesat de subiectul asta ai putea sa mergi la o biserica si sa stai de vorba cu un pastor. (ma gandesc ca poate ai mai multe nelamuriri referitor la subiect). bafta

| sublime89 a răspuns:

Nu prea are treaba el cu lumea reala. El traieste in lumea de basm a bibliei.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu este nematerial!

| UnunderstoodArtistHere a răspuns:

Tu de ce crezi ca traiesti? Daca tu esti creatia(pentru ca stii sigur ca existi)cine e cratorul tau? Stiinta spune ca nu exista creatie in lipsa unui creator.

| Dreamer explică (pentru UnunderstoodArtistHere):

Stiinta poate DEMONSTRA ca parintii mei sunt creatorii mei, printr-un simplu test ADN.
Ceea ce stiinta nu poate demonstra inca este cum a aparut viata insasi, deocamdata fiind doar teorii si presupuneri. Daca atacai cauza era altceva, nu poti sa ma ataci pe mine, efectul.

PS: inca o data eu nu am spus ca nu exista Dumnezeu, ci doar ca nu se implica.

| Inferno a răspuns (pentru UnunderstoodArtistHere):

"Stiinta spune ca nu exista creatie in lipsa unui creator."
Nu stiinta spune asta, ci limbajul. Orice "creatie" are un creator, pentru ca din cauza asta se numeste ~creatie~.
~Daca tu esti creatia(pentru ca stii sigur ca existi)~
Simpla existenta a unui lucru nu implica ca acesta ar fi creatia cuiva, rationamentul este fals.

| sweetmih a răspuns:

Lasa stiinta si pune credinta mai pe dresus de orice

| Dreamer explică (pentru sweetmih):

Nu poate fi credinta mai presus decat orice, nu credinta iti plateste facturile, nu credinta iti da sa mananci, nu credinta te invata sa salvezi vieti sau sa o imbunatatesti.

PS: asta nu inseamna ca, credinta nu este importanta...chiar daca eu nu cred in ea.

| sticla09 a răspuns:

Nu sunt dovezi stiintifice ca ar exista in modul in care am fost invatati ca exista, insa daca crezi in ceva, crezi si gata, stiinta nu-si are locul.

| Payuli a răspuns:

Nu avem dovezi stiintifice decat lucrurile lasate in Evanghelie.

| Inferno a răspuns (pentru Payuli):

Ar trebui sa revizuiesti semnificatia unor termeni. Conform nomenclaturii stiintifice Evanghelia nu se incadreaza la "dovada stiintifica".

| LogiK99 a răspuns:

Eu stiu ca El e impreuna cu mine pentru ca El ma ascultata si a facut unele lucruri ce nu s-ar fi intamplat daca nu Il rugam.