| comandantul638386 a întrebat:

Dacă Eva a fost creata din carnea lui Adam (mai specific coasta lui Adam) înseamnă că Eva avea același ADN ca și Adam. Și atunci cum este posibil sa moștenești 50% din ADN-ul mamei și 50% din ADN-ul tatălui când practic toți avem un singur ADN (cel al lui Adam)
Și cum este posibilă atâta diversitate genetică dintr-un singur ADN?

Răspuns Câştigător
| Yaesmin a răspuns:

Nu, nu e legat de biologie.

| comandantul638386 explică (pentru Yaesmin):

La răspunsul tău dpdv al calității sale, nu pot sa adaug decât că hipopotamul este o pasăre măiestoasa.

| comandantul638386 explică (pentru comandantul638386):

Si te declar învingător cu fundiță.

35 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Viteazule, OLX-ule care te pricepi mai bine decât toți la toate incluziv la război. La celelalte nu poți dovedi că te pricepi. În schimb poți dovedi că ești tare la război. Mergi voluntar în Ucraina și dovedește-ne.

| comandantul638386 explică (pentru gabicoo):

Gata mă mă duc, hai și cu mine rolling on the floor vii?

| comandantul638386 explică (pentru gabicoo):

Dușmanuleee! Și dacă ar fi sa am un război vreodată, primul inamic e sistemul care ti-a ținut mintea aia închisă de când te-ai născut și te-a spălat pe creier, și te-a folosit doar sa muncești pe bani putini printați de ei meniți sa îți taie accesul la resurse ce ți se cuvin și tie, dar cu toate astea eu tot am compasiune față de tine, căci știu că nu e vina ta. Și dacă ar fi sa mă duc la război, nu Ucraina ar fi cel mai apropiat inamic al meu. Căci ar trebui să învățăm că războiul se face pentru interesele noastre, nu pentru ale altora (statelor). Nu știu de ce mă antipatizezi, dar eu nu am nimic cu tine, dușmanule. Eu lupt și pentru tine.

https://youtu.be/5MkK-gYWPYw?si=nzWBndRrIQVQkpDb

| J0B0MAT a răspuns:

Știai că există multe lucruri care pot modifica ADN-ul? Generațiile de exemplu.

| comandantul638386 explică (pentru J0B0MAT):

Așa este, dar tu știai că hipopotamul este o pasăre măiestoasa?

| J0B0MAT a răspuns (pentru comandantul638386):

N-am ajuns încă la nivelul ăsta de iq.

| comandantul638386 explică (pentru J0B0MAT):

rolling on the floor rolling on the floor ahaha, te salut, mister.

| VoidEternal a răspuns:

Religia e religie, nu are nicio bază științifică. Nu are niciun rost sa le combini. Ori ai logică, ori credință.

| LisaJulie a răspuns:

Cei care studiază Biblia spun ca aceasta diversitate s-a întâmplat cu timpul ca au trecut mulți ani de atunci

| comandantul638386 explică (pentru LisaJulie):

Asa estе, dar tu știai că hipopotamul este o pasăre măiestoasa?

| adryang78 a răspuns:

Amesteci religia cu știința, de-asta îți dă cu virgulă. big grin
Credința religioasă spune că Eva a fost creată din coasta lui Adam, dar teoria evoluționistă spune altceva. Mai mult, e știut că Biblia este plină de povești, mitologie, inadvertențe, și multe dintre istorisiri se bazează pe vechile credințe "păgâne".
Și încă un lucru - Eva n-a fost prima femeie, nici măcar conform credințelor religioase, ci Lilith.

| comandantul638386 explică (pentru adryang78):

Îți spun un secret, știința nu este adevărul absolut, iar teoria evoluției este doar o teorie, nu este o certitudine care a fost probată. Iti garantez că știința umană este încă primitivă și nu are răspunsuri la întrebările noastre, nici măcar cele mai avansate intelecte din știință nu au putut răspunde 0.1% la întrebările noastre existențiale de bază. Iar omul este o civilizație de 0, 7 pe scara Khardashev. Chiar crezi că o astfel de specie își cunoaște originile sau are certitudini. Nu, știință nu este un adevăr absolut, nu îți poți ghida viața crezând total în probabilitatea unei teorii. Trebuie sa continui sa cauți. Asta fac, propun idei, caut intelecte cu care sa pot căuta. Ce crezi despre ce spun?

| adryang78 a răspuns (pentru comandantul638386):

Nici n-am spus că știința are toate răspunsurile sau că ar oferi adevăruri absolute. Bineînțeles că avem mereu de învățat și de descoperit câte ceva, altfel n-ar mai exista progres, nu?
Totuși, din punctul meu de vedere teoria evoluției este mult mai credibilă ca aceea religioasă, cum că Dumnezeu l-a creat pe om din lut, poveste care are la bază mitul lui Prometeu, care și acela a avut la bază elemente mitice din cine știe ce credințe străvechi. Mi se pare mult mai logică teoria darwinistă și cred că oferă mai multe răspunsuri asupra diversității speciilor decât o poveste cusută cu ață albă.

| comandantul638386 explică (pentru adryang78):

Da, aici sunt de acord cu tine.
Între cele două povești, aleg teoria lui Darwin.
Dar dacă mai pune sa cred într-una, n-aș crede nici în varianta religioasă, nici în varianta științifică.
Nici una dintre ele nu ne poate ajuta cu o concluzie definitivă, totuși așa este teoria evoluției este mai logică.

| EestiSodalane a răspuns (pentru adryang78):

Unde scrie in Biblie ca Lilitu a fost prima femeie?

| adryang78 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Tocmai, că nu scrie. Este o parte eliminată, una din multele care au fost eliminate de-a lungul secolelor, culminând cu sinodul de la Nicea, în care s-au stabilit majoritatea normelor și dogmelor bisericii creștine actuale, inclusiv originea divină a lui Hristos. Sunt mai multe evanghelii, nu doar 4, dar mai marii bisericii au decis că "prostimea" nu are nevoie să citească scrieri care să-i dea idei și să-i ridice semne de întrebare, așa că acestea au devenit texte apocrife și multe dintre ele au fost distruse, fiindcă subminau chiar fundamentul bisericii.

| EestiSodalane a răspuns (pentru adryang78):

Dacă este "eliminată" așa cum zici ce dovezi ai că a existat vreodată? S-au gasit porțiuni mari din Vechiul Testament la Marea Moartă care datează de prin secolul 3 înainte de Hristos. Nici măcar astea nu conțineau presupusa "creere a lui Lilit". Și atunci ce dovezi concrete avem că a existat, dar a fost ștearsă?

| adryang78 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Cam aceleași dovezi "concrete" pe care le ai și tu despre Eva. big grin
Lilith apare în unele texte apocrife. Eu vorbeam din punct de vedere al miturilor religioase, subliniind că sunt doar mituri, în raport cu teoria mult mai credibilă a lui Darwin.

| EestiSodalane a răspuns (pentru adryang78):

Nu, nu subliniai ca sunt doar mituri. Ai spus clar că Lilit a fost de fapt prima femeie creată și ai mai spus ca a fost "stearsa" partea asta din Biblie deși nu există nicio dovadă care sa ateste asta. Singurele scrieri apocrife despre Lilit apar in evul mediu adica la vreo 3000 de ani DUPĂ scrierea Pentateuhului

| comandantul638386 explică (pentru EestiSodalane):

Frate, ești imbaxit, nu e frumos să jignești religia unui om, dar tot ce faci este sa tot repeți niste căcaturi scrise de Imperiul Roman și pline de greșeli umane pe care ți le insir daca vrei și voi tot ce faceți este să veniți cu argumente de rahao. Tu crezi că eu am ajuns sa cunosc din biblie fiind ateu? Am crezut ca și tine cu pasiune și am fost dezamăgit. Mă abțin încă o dată să nu îți jignesc religia că aș fi vrut să arunc câteva. Eu îți sugerez doar sa continui sa studiezi și vei vedea că multe nu au sens. Studiază Biblia și dpdv istoric.

| EestiSodalane a răspuns (pentru comandantul638386):

Păi am studiat manuscrisele de Marea Moarta frate. Alea n-au fost scrise de imperiul roman. Alea au fost scripturile evreilor din secolul 3 care au ramas intacte si descoperite in secolul 20. Explica-mi tu te rog frumos cum e posibil ca in cele mai veci documente scripturistice pe care le-am gasit sa nu apara nicio Lilit în creație. Explica-mi te rog. Si de asemenea atat ti-am cerut sa-mi dovedesti ca exista documente vechi scripturistice in care Lilit era trecuta acolo ca prima femeie creată si dupa dovezi ca a existat o conspiratie care s-o stearga. Chiar iti promit ca daca poti sa-mi dai dovezi te voi crede. Ma gandesc ca si tu crezi pentru ca ai vazut dovezi, corect?

| comandantul638386 explică (pentru EestiSodalane):

Nu eu vorbeam despre Lilith, băiatul de mai sus. Eu nu susțin acest Lilith, eu nu am nici suficiente dovezi despre Adam și Eva și mă apuc acum sa vorbesc bazaconii despre cealaltă. Eu in fapt mă îndoiesc de toate personajele din aceasta relație complicată. Fie ele scrise de evrei sau Romani. Plus in secolul 3 (anii 201-300) Evreii erau sub dominația Imperiului Roman de 300 de ani deja, încă din secolul 1. Așa că manuscrisele alea de la Mare, nu sunt mai puțin Influențate de către Imperiul Roman, plus avem indicii că Iisus era Cetățean Roman, deci nu e imposibil că acei evrei sa fi scris manuscrisele sub ghidajul și în virtutea voinței Imperiului. Pentru că erau cuceriți de Romani.

| EestiSodalane a răspuns (pentru comandantul638386):

Pai atunci de ce puii mei te bagi peste discutia mea cu el? Mesajul la care mi-ai raspuns nici macar nu era pentru tine. Eu vorbeam ceva cu baiatul ala, nu te baga ca musca-n rahat

| EestiSodalane a răspuns:

Uiți că ADN-ul se modifică în timp? Apar variații genetice tot timpul. Asta unu la mână. Doi la mână cartea facerii nu este o un tratat științific. Nu știm dacă Eva a avut același ADN ca Adam pentru că nu știm cum exact a lucrat Dumnezeu ce a lucrat.

| comandantul638386 explică (pentru EestiSodalane):

Da mă dă, ai dreptate. Frate am fost și creștin și musulman, practicant puternic. Nu știu cât de practicant ești tu sau cat de sincer ești fata de religia asta, dar eu am fost fanatic, obsedat când venea vorba de Dumnezeu. Insă dacă gândești la rece, multe lucruri nu au sens, e inutil să îmi repeți căcaturi fara sens, la așa ceva mă puteam gândi și eu și să îmi propun mie însumi sa cred așa ceva și să consider viabil, apoi mergeam mai departe, dar pur și simplu nu îmi place să mă mint și să mă opresc din căutări.

| EestiSodalane a răspuns (pentru comandantul638386):

Frate vezi ca faptul ca ADN-ul se schimba in timp nu are legatura cu religia ci cu stiinta. Eu nu ti-am dat un raspuns religios ci unul stiintific. Si ti-a mai dat cineva acelasi raspuns. E un fapt stiintific că ADN-ul sufera modificari din generatie in generatie. Aici nu vorbim de religie. Din ce te priveste pe tine eu aș putea fi ateu, dar asta e adevarul stiintific.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

ADN-ul de-a lungul timpului s-a schimbat, au intervenit mutații, posibil o parte dintre ele și pe cale divină.

| ioana748 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Sa vezi acum ce sar haterii pe tine.
laughing

| comandantul638386 explică (pentru ioana748):

Sper că își fac cruce și își pupă icoana inaine sa scrie, iar că sa se răcorească sa zvârle oleacă de aghiasmă pe gâtlej că sa alunece mai bine la aparate și afaceri banii lor donați către biserici.

| comandantul638386 explică (pentru GulubuntzBudulush):

GulubuntzBudulush, răspunsul este incert și conține doar presupuneri in funcție de niste credințe, dar avem nevoie de logică sa putem crede astea. Ce logici avem?
P.S. Îți mulțumesc pentru răspuns și timpul oferit pentru răspuns.

| ioana748 a răspuns (pentru comandantul638386):

Da, din pacate s-a amestecat interesul material in ceva ce chiar nu avea ce cauta
Dar, isi asuma. Daca in scurta calatorie pe aici tot ce au inteles ei este despre doi lei si cincizeci de bani, sincer, no comment.