| RAY a întrebat:

Daca fugim de resposabilitati oare scapam de ele?

15 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Nu.
Nu faci decât să le amâni până când nu mai poţi face asta, iar apoi o să fie mai rea situaţia.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Dacă fugim de responsabilităţi NU scăpăm de ele, ci doar amânăm maturizarea noastră.
Uneori, când refuzăm să facem anumite lucruri, scăpăm de ele deoarece le vor face alţii în locul nostru dar totuşi, până când?
Mai devreme sau mai târziu, fiecare dintre noi trebuie să ia viaţa în piept şi să-şi asume responsbilitatea.

Pa-pa.

| Mihaela1964 a răspuns:

Uneori da, le rezolva altcineva in locul nostru sau nu mai e cazul sa faci acel lucru din diverse motive.De cele mai multe ori insa ceea ce-i de facut, trebuie facut fie ca ne place, fie ca nu.

| ErrorFound a răspuns:

Spunea Bill Gates ceva odata: "Daca am o sarcina grea, pun un lenes s-o faca fiindca el va gasi mereu o cale usoara de a o indeplini." laughing

| OOOLEOOO a răspuns:

''Daca nu-ti asumi responsabilitatea si-o asuma alti pentru tine. Asa devii sclav''

| Aimèeeee a răspuns:

Categoric, nu!

| LittleLady a răspuns:

Chiar ma faci sa rad! laughing
NU! Evident ca nu! Cu cat fugi mi departe de ele cu atat te afunzi mai tare.Cum ti se pare corect:
1.sa fugi toata viata de responsabilitati;
2.sa gasesti o cale de mijloc pentru a le reolva si a te impaca cu tine insuti.
?
Mai bine pierzi o zi, doua, trei...o saptamana si le rezolvi decat sa le porti pe umeri nerezolvate o viata intreaga. Poate vor avea urmari; urmri grave chiar.Niciodata nu stii ce-ti rezerva viitorul, tocmai de aceea trebuie sa pasesti increzator si liber, nu cu problemele din trecut in spate.Candva se vor aduna preea multe si nu vei mai putea iesi din belele provocate.
winking Nu fugi niciodata de responsabilitatile tale.Iti apartin! big grin
Succes!

| Pisicanazdravana a răspuns:

Bunahappy
Nu tot timpul. De cele mai multe ori ne urmaresc toata viata si deseori ne pun in niste situatii in care, vrei nu vrei, tot trebuie sa le accepti.

| MauriceCorelli a răspuns:

E o fuga inchipuita. Eu mi-i imaginez pe maestrii astia ai fugi inutile ca pe cei care fug de trecut si de detaliile deloc comode, care ii umplu de temeri si somn nelinistit, pe care le aduce acea rememorare a trecutului.

Cum nu poti fugi de trecut, desi e recomandabil sa il lasi in sange si sa te ancorezi in prezent, la fel, e imposibil sa fugi de responsabilitati la nesfarsit, dar, iarasi, e recomandabil sa nu fii sclavul unui program croit pe ele, pentru ca exista responsabilitati concrete si unele inchipuite, catapultate din subconstient in lista de lucruri care trebuie facute doar dintr-o criza de orgoliu. Da' linia e al dracului de scurta intre responsabilitati si halucinatii, cum e scurta in orice delimitare.

| AndreeaIonela a răspuns:

Fugi de unele, poate scapi de ele dar vin altele si la un moment dat vei fi nevoit sa le infrunti.in general cei care fug de responsabilitati dau dovada de un caracter slab

| Smo3keWeeD a răspuns:

Niciodata! mai bine le infrunti decat sa te loveasca pe viitor!

| alincool22 a răspuns:

Nu e clar

| Ionicutza a răspuns:

Nu! Clar, nu! Cel mai bine e sa le infrunti.Sa iti infrunti toate problemele, sa iti respecti responsabilitatile, pentru ca daca nu acum, mai tarziu tot vei da de ele. Asa ca, mai bine scapi de ele de la inceput big grin Ce zici? Bun raspunsul?

| Bobyxx a răspuns:

Cand tu crezi ca ai scapat de ele, vor sari din umbra toate si te vor termina...

| lauricaaa246 a răspuns:

Din puntul meu de vedere, nu! Daca fugi acum, mai tarziu oricum tot le vei intalni, asa ca mai bine incearca sa te obistuiesti acum cu ele! Responsabilitatile sunt lucruri bune pe care cu totii trebuie sa ni le asumam la un moment dat. fundita? big grin :*