| AndutzaAndu a întrebat:

Daca in trecutul indepartat, primii oameni de pe Pamant, Adam si Eva au facut copii, iar acei copii iarasi au facut copii, atunci de ce acum se spune ca e un pacat foarte mare, ca este impotriva legii firii noastre, ca oameni si ca s-ar putea ca, copilul acela sa aiba malformatii genetice?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa fi setata la tot ce tine de "stiinta babaciunilor". Luand-o logic, toti suntem rude. Dar, tinand cont de genetica... te sfatuiesc sa iti urmezi inima si sufletul. NIMENI nu te poate judeca. Nu stiu ce varsta ai, dar iti dau un sfat: FA-O IN FELUL IN CARE CREZI! Restul este praf in ochi. Religia nu a reusit sa demonstreze nimic pana acum. Astept pe cineva sa ma contrazica. BAFTA IN VIATA!

16 răspunsuri:
| adinaciosescu a răspuns:

Poate da, poate nu. Dar eu am un exemplu un var de-al doilea.Mama lui cu tatal lui sunt verisori primari, adica de frate, iar el saracul e sarac cu duhul...

| Bacemi a răspuns:

Parerea mea e ca nu este un pacat sa faci dragoste daca iubesti chiar daca nu o faci cu sotul/ sotia. In fond dragostea tine uniti doi soti si nu statutul si niste hartii.

| Bacemi a răspuns:

Este considerat pacat pentru ca multi au anumite conceptii. Parerea mea e ca daca s-ar naste niste copii cu malformatii mai degraba ar fi acele malformatii rezultate din ura celorlalti fata de rodul unei iubiri.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Stiu copii perfect sanatosi, chiar daca au rezultat dintr-un incest.
Si pentru ca de la Adam pana la Eva, s-au ajuns la miliarde de persoane, de ce sa ti-o pui tocmai cu sor-ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumea nu a inceput cu adam si eva, devreme ce cain a fost zgonit printre popoare dupa ce la ucis pe abel.in lumea animala au loc cruzimi inimaginabile si totusi nu este pacat, totul are o scza.perpetuarea speciei, supravietuirea. dar omului ii este frica de propria lui constiinta.si totusi in biblie se vb prea mult la figurat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta este foarte buna. si eu m-am intrebat adesea pana cand la o ora de religie l-am intrebat pe prof. si mi-a zis ceva de genul ca " multe lucruri din biblie nu se pot explica, s-au petrecut pur si simplu" straight face. si de aceea eu tind sa nu cred chiar tot ce e scris in biblie :-s cum ar fi asta, ca ne tragem din adam si eva.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe pamant, ci primii oameni "biblici", ceea ce este o mare diferenta. In prima carte a Vechiului Testament, numita Geneza, scrie ca, dupa ce Cain l-a omorat pe Abel, a fost alungat in tara Nod, la rasarit de Eden, si s-a impreunat cu nevasta lui, nascandu-l astfel pe Enoh. De aici rezulta ca oameni pe pamant erau. Adam si Eva au fost doar primii care au raspuns la chemarea lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la cum evoluiaza lumea numai spre'bine"chiar nu-ti da de gindit?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca ar fi sa crezi tot ce scrie in Geneza, am fi cu totii, rezultatul unui incest. Avand in vedere ca nu a disparut (inca) rasa umana si ca nu suntem toti saraci cu duhul...think!

| hate1t4ll a răspuns:

@emanuellex
Alooo!
Daca ai citi mai mult din Biblie ai vedea ca nu Cain si Abel au fost singurii copii ai lui Adam si Eva.

| motzata a răspuns:

Eu il consider pacat. 1 pentru ca adam si eva au fost alungatzi din rai si dumnezeu le-a zis sa se inmultzeasca.deci ei au pacatuit.si copii lor s-au nascut in pacat. d aceea a coboat Iisus pe pamant a botezat oamenii...deci prin botez copii scapa de pacat(ei se nasc in pacat)... 2 nu cred ca un copil se poate naste cu malformatzii din cauza unui pacat.violul este un pacat, se nasc copii sanatosiwinkingparerea mea

| andrei_5514 a răspuns:

In Geneza 5:4 scrie ca Adam a avut "fii si fiice", iar Cain si-a luat de sotie probabil o sora sau nepoata. Dumnezeu a permis acest lucru, insa ulterior n-a mai permis (vezi Leviticul 18:9). Incestul apoi este considerat un pacat in restul Bibliei.

| cascadorys a răspuns:

Exista anumite boli care nu apar decat in prezenta anumitor gene.In acel timp pacatul(si deci nici bolile) nu erau asa de raspandite ca astazi.Si, in plus, cu cine sa te casatoresti daca nu cu propriile rude? Oricum, biologia a demonstrat ca e mai bine ca sa nu eziste nici un grad de rudenie intre soti...

| trabooc a răspuns:

Nu exista un astfel de scenariu ca cel cu Adam si Eva, nu este posibil, nu am fost creati... am evoluat, si pentru a putea evolua ne-am adaptat felul de reproducere (in mare) la cel pe care il avem acum. in al doilea rand, nu a existat un adam si o eva, ci au fost mai multi adami si mai multe eve, daca era numai o pereche asa cum scrie in biblie, ne-am fii exstins de mult.

trabooc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentruca ADAM si EVA au fost casatoriti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma unu a zis ca religia nu a reusit sa demonstreze nimic dar stiinta de ce nu reuseste sa demonstreze cum se schimba structura moleculara a apei dupa sfintire sau de ce nu reuseste niciun om de stiinta sa explice ca dupa sfintirea unui rau din locurile sfante raul curge invers sau in noaptea de inviere la uni oameni care sunt credinciosi in locurile sfante li se aprinde lumanarea singura sa aud ce ziceti despre asta