| unoarecare2 a întrebat:

Daca lumina nu are masa, de ce este afectata de găurile negre?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Lumina nu are masa de repaos. Altfel, m=E/(c*c).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Energia se pune si ea drept masa.

| Frank51 a răspuns:

Lumina este o radiație electromagnetică în spectru larg.
Fotonul( adică particula de lumină ), interacționează electromagnetic cu câmpurile electromagnetice. Gaura neagra are un câmp electromagnetic foarte puternic.

Pe scurt lumina este atrasă de câmpurile electromagnetice, cu cât mai puternice aceste câmpuri cu atât mai tare este atrasă.

Câmpurile electromagnetice(la scară astronomica) sunt create în miezul planetelor( din cauza unui miez care se mișcă și este compus din fier), iar la găurile negre bănuiesc că din cauza sarcinii electrice interne.